zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma Tedom postaví v Austrálii energetickou soustavu za 370 milionů korun

22.07.2011
Energie
Firma Tedom postaví v Austrálii energetickou soustavu za 370 milionů korun

Třebíčská firma zainventuje projekt pro leteckého přepravce Qantas. Její ředitel očekává návratnost do pěti let.

Třebíčská firma Tedom expanduje na australský trh. Pro tamní největší leteckou společnost Qantas postaví a vybaví potřebnými kogeneračními jednotkami energetickou soustavu o výkonu 11,9 megawattu.

Projekt za 21 milionů australských dolarů (370 milionů korun) firma zainventuje, přičemž Qantas bude výslednou produkci tepla, chladu a elektřiny prodávat. >>Návratnost investice předpokládám do pěti let, pak už budeme jen vydělávat,<< uvedl pro týdeník Ekonom Josef Jeleček, generální ředitel a předseda představenstva Tedomu.

Aby firma kontrakt získala, musela zároveň koupit za přibližně 26 milionů korun australskou společnost GridX, jejímž prostřednictvím bude stavbu realizovat. Samostatné kogenerační jednotky už Tedom na australský trh dodává, ale tato zakázka je první na výstavbu energetického celku.

>>Je to pro nás rozhodný krok, abychom se na australském trhu prosadili s celými stavbami a postupně si tam vybudovali energetickou společnost,<< dodává Jeleček, majitel 45 procent akcií Tedomu.

Firma s ročním obratem kolem dvou miliard korun vyrábí spalovací motory, městské autobusy, obchoduje s elektřinou, ale její vlajkovou lodí jsou kogenerační jednotky produkující teplo a elektrickou energii. Původně dodával Tedom zákazníkům jen kogenerační jednotky, dnes už staví a často i provozuje velké energetické celky, což je příklad i nového kontraktu v Austrálii.

Marcela Honsová, týdeník Ekonom

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí