zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průlomová elektrárna

31.07.2011
Energie
Průlomová elektrárna

Společnost GE oznámila představení první elektrárny nového typu, která přichází s dosud nevídanou kombinací flexibility a účinnosti. Díky schopnosti pružně reagovat na výkyvy ve výrobě v závislosti na fluktuaci větrné a solární energie tato technologie umožní integraci většího množství obnovitelné energie do přenosové soustavy.

Elektrárna kombinovaného cyklu typu FlexEfficiency 50 má výkon 510 megawattů a zajišťuje účinnost paliva přes 61 %. Elektrárna je výsledkem investic společnosti GE do výzkumu a vývoje ve výši více než 500 milionů dolarů a je také klíčovou součástí dlouhodobého úsilí společnosti navrhovat a vyrábět po celém světě technologie, které pomohou zajistit čistší a efektivnější výrobu energie.

Zatímco dnešní elektrárny poskytují buď flexibilitu, nebo vysokou účinnost, nová elektrárna v sobě spojuje obojí dosud nebývalým způsobem. Pro kombinaci flexibility a účinnosti GE užívá pojem FlexEfficiency. Toto spojení je nezbytné, pokud se do sítí po celém světě mají zapojit obnovitelné zdroje ve větším měřítku, a navíc ekonomicky výhodným způsobem.

Společnost GE čerpala ze svých odborných zkušeností v oboru leteckých proudových motorů. Díky nim navrhla elektrárnu, která může pružně zvýšit výrobu až na úroveň přesahující 50 megawattů za minutu, tedy dvakrát více, než je dnes obvyklé. Provozní flexibilita v tomto rozsahu podnikům umožní dodávat elektřinu rychle, když je jí třeba, a poté výrobu zase utlumit. Díky tomu zajišťuje rovnováhu v rozvodné síti a umožňuje využití více obnovitelné energie ze zdrojů jako vítr a slunce. Běžná elektrárna typu FlexEfficiency 50 tak bude zajišťovat dostatek elektřiny pro více než 600 000 evropských domácností.

Zemní plyn pomůže zvýšit využití obnovitelných zdrojů

"Naši klienti by rádi zvýšili zastoupení obnovitelných zdrojů energie a kvůli tomu se značně zvyšují nároky na stabilitu rozvodné sítě. Současně je na ně kladen další požadavek: je třeba zvyšovat účinnost a snižovat emise elektráren na zemní plyn. Provoz typu FlexEfficiency 50 představuje nesmírnou příležitost růstu v novém segmentu pro naše technologie plynových turbín a je v souladu s naším závazkem budovat čistší energetiku budoucnosti," uvedl Paul Browning, viceprezident divize GE Energy, zodpovědné za tepelné elektrárny. "Již léta pracujeme na rozvíjení technologií, které mohou současně zajišťovat nevídanou účinnost i přímo řešit problémy související s nestálostí sítě kvůli větrné a solární energii. Potřeba propojit flexibilitu a účinnost je čím dál palčivější také kvůli tomu, že stále více zemí po celém světě zavádí nové emisní normy."

Provoz typu FlexEfficiency 50 je prvním produktem v novém portfoliu GE FlexEfficiency a je součástí závazku ecomagination společnosti GE zajišťovat prostřednictvím investic do inovací, výzkumu a vývoje technologie pro čistší energii. Navazuje na řadu dalších novinek GE uvedených v nedávné době, jako jsou např. nejvýkonnější větrné turbíny, nejvyšší zaznamenaná účinnost tenkovrstvých solárních článků, a také na akvizice v celkové hodnotě 11 miliard dolarů, které posílí portfolio podporující zpracování zemního plynu a přenosu elektřiny.

"Většina 'dnešních' technologií pro výrobu elektřiny je napojena na přenosovou soustavu 'včerejška'. Instituce i jednotlivci ve všech zemích hledají ekonomicky výhodné způsoby využití solární, větrné a plynové energie ve větším měřítku. Často se však domnívají, že je mohou jednoduše připojit do současné přenosové sítě," prohlásil Steve Bolze, prezident a CEO divize GE Power & Water. "V GE jsme posílili naše globální portfolio s ohledem na efektivní výrobu energie prostřednictvím čistých technologií. Očekáváme, že průkopnická technologie FlexEfficiency pomůže využít hojné zásoby zemního plynu a současně chceme vydláždit novou cestu pro širší využití obnovitelných zdrojů energie a to vše s menším dopadem na přírodní zdroje."

Návrh pro vyšší udržitelnost

Inženýrům GE se podařilo vyhnout typickému kompromisu mezi flexibilitou a účinností tak, že k návrhu elektrárny přistoupili z perspektivy komplexního zařízení a řídicích systémů. Elektrárna FlexEfficiency 50 umožňuje flexibilní provoz díky integraci několika specifických produktů. Jde o plynovou turbínu budoucí generace typu 9FB, která pracuje na 50 Hz (tedy globálně nejčastěji užívaný síťový kmitočet) a parní turbínu 109D-14, která funguje na odpadní teplo vyrobené plynovou turbínou, dále moderní generátor GE W28 a integrovaný řídicí systém Mark* VIe, jenž všechny zmíněné technologie propojuje, a konečně kotel na spalinové teplo.

"Očekává se, že do roku 2030 se globální poptávka po energii zdvojnásobí. Už dnes se přitom výroba energie podílí na emisích skleníkových plynů 40 procenty. Tyto skutečnosti vedou k tomu, že se podniky a státní orgány musí důkladně zamyslet nad tím, jak výrobu energie zefektivnit," uvedl Ricardo Cordoba, prezident GE Energy pro západní Evropu a severní Afriku. "Tato inovace může významně ovlivnit emise CO a nabídnout zemím EU chytrý, efektivní a ekonomicky výhodný způsob, jak v energetice dosáhnout cílů strategie 20-20-20' ."

Mezinárodní energetická agentura (IEA) včera vydala zprávu, v níž uvádí, že je reálné zvýšit podíl různých typů obnovitelné energie, pokud budou elektrické sítě a trhy vhodně nastaveny tak, aby zajistily nejlepší možné využití flexibilních zdrojů. Elektrárna kombinovaného cyklu FlexEfficiency 50 nabízí dosud nebývalou flexibilitu, která tento problém pomůže vyřešit, a to bez kompromisu v podobě nižší účinnosti paliva.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí