zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sysli - přátelé medláneckých letců

31.07.2011
Příroda
Urbánní ekologie
Sysli - přátelé medláneckých letců

Letci z aeroklubu v brněnských Medlánkách mají kromě oprav a provozování letedel i další zajímavou činnost. Zabývají se ochranou přírody, konkrétně sysla obecného (Spermophilus citellus), jež se úspěšně v lokalitě letiště množí.

Na svých stránkách mj. uvádějí: "Pro zdárný provoz letiště zajišťujeme pravidelně a trvale sečení travního porostu na celé ploše letiště. Právě díky udržování plochy letiště a nejbližšího okolí trvale bez vysokého porostu poskytuje nezbytné podmínky pro existenci kriticky ohroženého druhu - sysla obecného. V roce 2008 byl výskyt sysla obecného zjištěn pouze na 35 lokalitách České republiky. Zásadním faktorem ovlivňujícím možnosti přežití sysla na dané lokalitě je trvale nízký travní porost. Ve vysoké trávě ztrácí sysel přehled o svém okolí a stává se snadnou kořistí potenciálních predátorů. U málo početných a izolovaných kolonií pak za této situace hrozí v krátké době jejich zánik. Vědomi si této spojitosti, snažíme se skloubit naše zájmy (provoz letiště a samotné létání) s ochranou životního prostředí. Výsledkem našeho snažení je nárůst početnosti syslí kolonie na letišti Brno - Medlánky, kdy za poslední 4 roky se početnost této kolonie téměř ztrojnásobila, v roce 2008 byla její početnost odhadována na 130 jedinců a dnes snad je jich ještě více.. Tato kolonie je z hlediska své početnosti velice významná, neboť náleží mezi deset největších populací sysla obecného na území České republiky. Lokalita našeho letiště je registrována Magistrátem města Brna jako Významný krajinný prvek pod názvem Syslí rezervace.

sysel-obecny-1941


Pro zachování této Syslí rezervace a další nárůst početnosti syslí kolonie realizujeme v průběhu let 2009-2010 Projekt Záchrana sysla obecného na území letiště Medlánky, který je podporován z Dotačního programu Finanční mechanismus Evropského hospodářského prostoru a Norský finanční mechanismus (běžně označované jako "Norské fondy")".

Na letišti se vyskytují luční travino bylinná společenstva. Plocha je porostlá travobylinnými společenstvy, v nichž se vyskytují např. jetel zvrhlý, jetel plazivý, rožec rolní, smetanka lékařská, svízel přítula, jitrocel kopinatý, jitrocel širolistý, kakost luční, řebříček obecný, srpek obecný, mochna stříbrná a další

ZDROJ: Aeroklub Brno Medlánky, www.brno.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí