zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Agrární komora kritizuje zastavení dotací bioplynovým stanicím

27.07.2011
Bioplynové stanice
Agrární komora kritizuje zastavení dotací bioplynovým stanicím

Agrární komora se razantně ohradila proti pátečnímu rozhodnutí ministerstva zemědělství (MZe) přestat dotovat výstavbu bioplynových stanic. Podle vyjádření vedení AK v pozvánce na dnešní mimořádnou tiskovou konferenci je ukončení těchto dotací v rozporu s dlouhodobým vládním plánem a Česká republika v jeho důsledku přijde o peníze z Bruselu. Podle komory podlehlo ministerstvu tlaku energetické lobby.

Ministerstvo zemědělství svůj páteční krok zdůvodnilo mimo jiné strachem z neúměrného nárůstu výkupu dotované energie, chce prý také uspořit peníze ze státního rozpočtu. Úřad v pátek oznámil také žadatelům, kteří během červnového 13. kola žádostí o dotace na stavbu či modernizaci bioplynové stanice zažádali o finanční podporu svého projektu, že zastavil administraci jejich projektů.

"Jde o bezprecedentní krok učiněný za zády zemědělců a o plnění vůle energetické mafie, který je v přímém rozporu s Národním plánem rozvoje obnovitelných zdrojů energie do roku 2020, přijatým vládou ČR a notifikovaným Evropskou komisí. Jde o nevyužití peněz, které nám na tento program poskytuje EU," uvedlo v pozvánce vedení AK.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa ještě v březnu uvedl, že ministerstvo za posledních pět let dalo peníze na více než 150 bioplynových stanic v rámci Programu rozvoje venkova. Průměrná výše dotace se pohybuje kolem 17 milionů korun. "Velkou výhodu stanic vidím především ve využití vlastních vstupních surovin a následného využití odpadního tepla v komunálním sektoru," řekl tehdy.

Hlavní náplní pro zemědělské bioplynové stanice je kombinace kukuřice a kejdy. Bioplynové stanice nejnovějšího typu konzumují zelenou píci (její senáž), které je v ČR díky nízkým stavům skotu velký přebytek. Naopak komunální bioplynové stanice využívají biologický odpad jako zbytky ovoce, trávy, masa a podobně.

Sněmovna v polovině června v prvním čtení podpořila vládní návrh nového zákona o podporovaných zdrojích energie, který má nahradit dosavadní zákon o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů. Kromě jiného sjednocuje způsoby podpory pro všechny druhy podporovaných zdrojů energie, kam spadají mimo jiné obnovitelné zdroje a kombinovaná výroba tepla a elektřiny

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí