zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velký bariérový útes nezmizí tak rychle, jak se původně očekávalo

27.07.2011
Příroda
Klimatické změny
Velký bariérový útes nezmizí tak rychle, jak se původně očekávalo

Největší korálový útes na světě na východním pobřeží Austrálie podle nového výzkumu nezmizí tak rychle, jak se původně vědci domnívali. Jak informovala agentura DPA, varování, že Velký bariérový útes kvůli klimatickým změnám odumře již během příštích 20 až 30 let, jsou podle nejnovějších výzkumů Univerzity Jamese Cooka přehnaná.

"Bude vypadat jinak, bude se mu dařit hůř než dnes, ale nezmizí během 20 až 30 let," uvedl pracovník univerzity Sean Connolly pro list The Australian. Korály se podle něj budou umět lépe přizpůsobit teplotním změnám.
Jeho závěry se podle DPA podobají předpovědím ostatních expertů. Pokud totiž budou redukovány emise skleníkových plynů a klimatické změny se zpomalí, může být poškození Velkého bariérového útesu zastaveno, tvrdí Connolly.

Oblast by zároveň měla být chráněna před místním znečištěním a neměl by zde probíhat nadměrný rybolov. Pak by měl útes větší šanci odolávat rostoucím teplotám a okyselování oceánu, napsal Connolly s kolegy v aktuálním vydání vědeckého časopisu Science.

Experti na útesy dříve během letošního roku varovali, že pokud nebudou emise skleníkových plynů výrazně redukovány během příštích deseti let, nemá útes šanci přežít. Pokud by měla teplota vody dále stoupat, korály odumřou do roku 2025, upozorňovali.

Velký bariérový útes, lemující východoaustralské pobřeží na rozloze 345.000 kilometrů čtverečních, patří ke světovému přírodnímu dědictví UNESCO. Útes navštíví více než dva miliony lidí ročně, kteří přinesou každoročně zisk převyšující dvě miliardy australských dolarů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí