zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MZe přestává dotovat výstavbu bioplynových stanic

26.07.2011
Zemědělství
Bioplynové stanice
MZe přestává dotovat výstavbu bioplynových stanic

Ministerstvo zemědělství přestává dotovat výstavbu bioplynových stanic. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě. Své rozhodnutí MZe zdůvodnilo mimo jiné strachem z neúměrného nárůstu výkupu dotované energie. Ministerstvo chce rozhodnutím také uspořit finanční prostředky.

Úřad dnes oznámil žadatelům, kteří během červnového 13. kola žádostí o dotace na stavbu či modernizaci bioplynové stanice zažádali o finanční podporu svého projektu, že zastavil administraci jejich projektů.
"Bioplynové stanice se budou moci dál stavět, ovšem bez dotací," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.

Podle mluvčí bude MZe společně s dalšími partnery hledat nejefektivnější způsob podpory obnovitelných zdrojů energie "reflektující současnou situaci".

Bioplynové stanice, jejichž výstavba je štědře dotována, si v poslední době pořizuje stále více českých zemědělců. Do roku 2020 by mohlo podle již dříve zveřejněné informace stát více než 500 bioplynových stanic. Využily by produkce až z 240.000 hektarů zemědělské půdy. Podle údajů z dubna je v ČR nyní více než 170 bioplynových stanic a další přibývají.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa v březnu uvedl, že ministerstvo za posledních pět let dalo peníze na více než 150 bioplynových stanic v rámci Programu rozvoje venkova. Průměrná výše dotace se pohybuje kolem 17 milionů korun. "Velkou výhodu stanic vidím především ve využití vlastních vstupních surovin a následného využití odpadního tepla v komunálním sektoru," řekl tehdy.

Hlavní náplní pro zemědělské bioplynové stanice je kombinace kukuřice a kejdy. Naopak komunální bioplynové stanice využívají biologický odpad jako zbytky ovoce, trávy, masa a podobně.

MPO ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí připravuje novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která má zajistit, aby využívání biomasy nepřineslo státu stejné problémy jako fotovoltaika.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí