zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyjádření ČIŽP k šetření v NPŠ - Ptačí potok

29.07.2011
Chráněná území
Vyjádření ČIŽP k šetření v NPŠ - Ptačí potok

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) provedla v minulém týdnu šetření v oblasti Ptačího potoka, posoudila dokumentaci a monitoring populace tetřeva hlušce. Na základě zjištěných skutečností ČIŽP nebude zahajovat správní řízení o omezení nebo zákazu činnosti v této oblasti.

ČIŽP však upozorňuje, že je povinností Správy NP a CHKOŠ, aby dodržela základní ochranné podmínky pro národní parky. Zásahy proti lýkožroutu smrkovému by měla Správa NPŠ provést takovým způsobem, aby nedošlo k poškození půdního krytu a vodního režimu. Kácení a odkorňování napadených smrků by mělo probíhat v kombinaci s loupáním na stojato, přičemž až 100% dřevní hmoty by mělo být ponecháno na místě.

V současnosti je v této části NPŠ vyznačeno ke kácení cca 6 tisíc m3 dřevní hmoty napadené kůrovcem, napadení je ve všech stádiích jeho vývoje a další napadené stromy přibývají. Jedná se o druhou zónu ochrany přírody, ve které jsou zásahy povoleny. Podle názoru ČIŽP není v tomto období a v této lokalitě nutná výjimka pro druh tetřev hlušec.

Ivana Awwadová, mluvčí ČIŽP

V Praze dne 25.7.2011

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí