zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtvrtina českých řidičů zvažuje přechod na alternativní pohon

01.08.2011
Ekologická auta
Čtvrtina českých řidičů zvažuje přechod na alternativní pohon

Více než čtvrtina českých řidičů (28 procent) uvažuje o pořízení automobilu s alternativním pohonem, devět z deseti těchto motoristů tak chce ušetřit na provozních nákladech. Vyplývá to z výsledků průzkumu pro společnost GE Money Auto.

"Rostoucí zájem o alternativní pohon je důsledkem zvyšujících se cen pohonných hmot. Řada motoristů v našem průzkumu potvrdila, že současná vysoká cena benzinu je nutí své jízdy omezovat. Zajímavým zjištěním pro nás bylo, že výrazně méně řidičů si přechod na alternativní pohon spojuje s šetrností k životnímu prostředí. Na tu myslí jen necelá polovina motoristů," přiblížil výsledky průzkumu generální ředitel společnosti GE Money Auto Milan Beutl.
Jiný typ pohonu zvažují spíše muži, celá třetina z nich, v porovnání s 22 procenty žen. Větší a vážnější zájem o úspornější pohon najdeme i mezi majiteli vozů starších sedmi let. Výsledky průzkumu GE Money Auto vedou také k závěru, že čím více času řidiči za volantem tráví, tím spíše o alternativním pohonu uvažují. U běžných řidičů a nadšených motoristů jsou to až čtyři z deseti. Naopak z opatrných řidiček, tedy žen, které mnoho nenajedou a často vozí své děti, o jiném pohonu přemýšlí jen každá desátá.
Nejčastěji zvažovaným alternativním palivem je plyn, jak potvrdilo sedm z deseti řidičů, kteří o změně pohonu přemýšlí. Odpovídá to zároveň představě Čechů o bezpečnosti tohoto typu pohonu. Tři čtvrtiny všech motoristů z průzkumu GE Money Auto považují LPG pohon za bezpečný. Opatrněji se k němu staví třetina žen, pro které úplnou jistotu nepředstavuje. Dalšími zvažovanými typy pohonu jsou hybridní pohon a elektromotor, o jiné varianty (ethanol, bionafta, biobenzin) mají řidiči jen minimální zájem.
Přechod na alternativní pohon si více než polovina (53 procent) Čechů, kteří o něj mají zájem, spojuje s koupí nového vozu. O přestavění svého současného automobilu na jiný pohon by v této souvislosti přemýšlelo 37 procent motoristů.
Průzkum pro GE Money Auto provedla společnost Ipsos Tambor, zúčastnilo se ho 828 respondentů z celé České republiky.


Zdroj: www.eulog.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí