zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V DOBĚ, KDY PLYN OPĚT ZDRAŽUJE, PŘEDSTAVUJÍ PELETY LEVNOU PŘÍLEŽITOST

02.08.2011
Vytápění, zateplení
V DOBĚ, KDY PLYN OPĚT ZDRAŽUJE,  PŘEDSTAVUJÍ PELETY LEVNOU PŘÍLEŽITOST

Až o deset procent se během minulého měsíce zvedly ceny zemního plynu. Kvůli vyšším cenám ropy i zemního plynu zdražili všichni hlavní dodavatelé na českém trhu - RWE, E.ON, Bohemia Energy, Pražská plynárenská i ČEZ. Náklady na vytápění ovšem mohou snížit až o čtvrtinu ti spotřebitelé, kteří drahý plyn převážně z Ruska nahradí českým dřevem a dřevěnými peletami. Přesnou částku, kterou ušetří, si mohou spočítat na internetu.

O desetinu vyšší náklady na plyn vedou mnohé spotřebitele k úvahám o změnách před nadcházející topnou sezónou. Zatímco plynárenští giganti zdražují, roste jim za zády konkurence. České firmy, které vyrábějí dřevěná paliva a kotle na jejich spalování, se společně s několika dalšími institucemi typu univerzit a výzkumných ústavů sdružily do Klastru Česká peleta. Jak si zvolit nejvýhodnější způsob vytápění spotřebitelům nově radí na svých webových stránkách www.ceska-peleta.cz . "Podle toho, jakým palivem vytápějí nyní, si mohou vypočítat, kolik by ušetřili s dřevěnými peletami," uvedl Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

Návrat k tradičnějším způsobům vytápění v moderní podobě se stal trendem posledních let v sousedních zemích jako Německo či Rakousko. Znamená totiž nejen nižší náklady, ale také soběstačnost, komfort díky stále důvtipnějším kotlům a způsobům distribuce i zdravější životní prostředí. V maximální míře se tento způsob vytápění vyplatí i českým občanům, a to hlavně těm, kteří bydlí v místech, kde není plynofikace. Investice do tohoto způsobu vytápění přinese rovněž vysokou úsporu správcům a majitelům větších objektů jako jsou hotely, školy nebo administrativní budovy.

Mezi dřevěná paliva patří běžné palivové dřevo, ale také energeticky úsporné dřevní pelety, brikety a dřevní štěpka. Pelety jsou malé válečky drcených pilin s vysokou výhřevností a minimálním podílem vody a popele. Na rozdíl od hnědého uhlí, k němuž se domácnosti často uchylovaly jako k nejlevnějšímu topivu, patří tato paliva mezi obnovitelné zdroje a jejich spalování neznečišťuje životní prostředí. Náklady na vytápění dřevěnými peletami jsou přitom od roku 2008 podobné jako u hnědého uhlí.

A co to obnáší, pokud chceme topit dřevěnými peletami? Začít je potřeba s automatickým kotlem nebo krbovými kamny, které mohou kromě ústředního vytápění zabezpečovat také ohřev vody v domácnosti. Počáteční investice se vyplatí - s dřevěnými peletami každý měsíc ušetříme oproti vytápění plynem až 25 %. "Kotel má vysokou účinnost, je ekologicky šetrný a opravdu nenáročný na obsluhu. Znám například paní, která úplně sama obsluhuje kotelnu svého hotelu v České Kanadě. Zvládne to každý," ubezpečuje Stupavský a doplňuje, že kdo chce ušetřit v nadcházející topné sezóně, měl by zvažovat možnosti pořízení nového kotle co nejdříve po návratu z letní dovolené.

Tuzemská spotřeba pelet v posledních letech roste, stejně tak jako poptávka po automatických kotlích. V roce 2009 bylo v Česku vyrobeno zhruba 150 tisíc tun dřevěných pelet, z toho pouze 30 tisíc tun pro domácí trh. "Předpokládáme, že v blízké budoucnosti se tuzemská produkce pelet daleko více uplatní přímo v České republice, určité množství se bude zřejmě dovážet ze Slovenska či Ukrajiny," uvedl Stupavský. Prognóza je to reálná. Plynárenská společnost Gazprom, která dodává zemní plyn do Evropy, totiž v červnu oznámila, že plánuje zdražit dodávky plynu o dalších 33 %.

Více informací:
Ing. Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta
mobil: 724 611 316

adresa: Česká peleta, z.s.p.o., Ruská 294, 252 29 Dobřichovice
tel.: 241 730 326
e-mail: predseda@ceska-peleta.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí