zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ má miliony přebytečných povolenek

03.08.2011
Ovzduší
ČEZ má miliony přebytečných povolenek

Energetická společnost ČEZ má nadbytek emisních povolenek. Za poslední tři roky získal ČEZ podle loňské průměrné ceny povolenky navíc za zhruba dvě miliardy korun. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz s odvoláním na studii Carbon Fat Cats (Uhlíkové tlusté kočky) britské nevládní organizace Sandbag.

ČEZ tvrdí, že má přebytek povolenek díky tomu, že vypustil méně oxidu uhličitého do ovzduší. "Mezi evropskými energetikami jsme fakticky ušetřili nejvíce," citoval server mluvčího ČEZ Ladislava Kříže.
Podle Kříže ČEZ snížil své emise oxidu uhličitého větším využitím obnovitelných a jaderných zdrojů a nižší produkcí v uhelných elektrárnách. Například v roce 2008 ČEZ podle Kříže ušetřil 12 procent emisí oproti předchozímu roku.

Podle studie Sandbag získal ČEZ za poslední tři roky navíc 6,7 milionu povolenek. Kromě České republiky je získal také například pro své podniky v Bulharsku či Polsku.

Evropské země získávají od EU určitý počet emisních povolenek pro energeticky náročné sektory, které jsou pak rozděleny mezi jednotlivé firmy. Pokud se někomu podařilo ušetřit škodlivé emise a povolenek má více, než potřebuje, může je prodat jinému podniku. Od roku 2013 budou již firmy za část přidělených povolenek platit.

Žebříčku firem s povolenkami navíc dominuje na prvním místě ocelářský gigant ArcelorMittal, který má vedle Ostravy podniky po celé Evropě. Podle studie dostal v posledních třech letech navíc 97,2 milionu povolenek. Na druhém místě se s 29,4 miliony povolenek navíc umístila francouzská cementářská společnost Lafarge, která má rovněž pobočku v Česku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí