zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Student objevil nový způsob výroby alkoholu

09.08.2011
Chemické látky
Student objevil nový způsob výroby alkoholu

Devatenáctiletý Vojtěch Kundrát z Ostravy ještě ani nezačal studovat vysokou školu a už se o něj zajímají farmaceutické firmy.

Společnostem se jedná hlavně o novou metodu výroby alkoholů, kterou Kundrát během svého středoškolského studia vyvinul. Kundrát nyní se svým objevem soutěží o cenu nadace Česká hlava. Kundrátova metoda se nezabývá výrobou alkoholu přidávaného do lihových nápojů, ale do léčiv. Určité druhy alkoholů jsou totiž pro farmacii nepostradatelné - stojí na nich třeba výroba kožních léků.

Alkoholy pro farmacii se dnes vyrábějí za pomoci těžkých kovů a louhů, což zatěžuje životní prostředí. Kundrát přišel na způsob, jak farmaceutické alkoholy vyrobit pomocí enzymů, které životní prostředí nijak nezatěžují.

"Enzymy jsou totiž přírodními katalyzátory," řekl HN Kundrát, který je nyní na vědecké stáži v USA. Při výrobním procesu tak farmaceutické firmy budou moci odbourat měď, olovo a silné zásadité roztoky. Díky Kundrátovu objevu s enzymem také nebudou muset reakční směs zahřívat, což sníží energetickou náročnost.

"Přírodní postupy jsou kolikrát lepší než ty technologické, kterých jsme se drželi v minulosti. Vojtěch Kundrát vystihl současný trend v chemii," říká chemik Jiří Kysilka z Akademie věd.

AUTOR: Jana Machálková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí