zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OD MUZIKOTERAPIE KE ŠKOLNÍM ZAHRADÁM

13.08.2011
Ekologické vzdělání a výchova
OD MUZIKOTERAPIE KE ŠKOLNÍM ZAHRADÁM

Jaké krajiny musel krtek navštívit, aby našel rostlinku, která uzdraví myšku? Kolik párů končetin má housenka? Je strategicky výhodnější získat lístek z bomby nebo z kbelíku? Jak zní tibetská miska? Cože se to vlastně děje na Šumavě? A jak udělat domácí sýr na ohni?

Na všechny tyto otázky a mnoho dalších by vám snadno odpověděly paní učitelky z vysočinských mateřských škol, které se od středy třetího do pátku pátého srpna zůčastnily zážitkového metodického semináře v rámci projektu Mrkvička na Chaloupkách.

Třídenní akce se stala doslova trhem nápadů a inspirace čerpané ať už z programu nebo diskuzemi ve volných chvílích. Po příjezdu se účastnice seznámily s Chaloupkami a jejich okolím prostřednictvím terénního výukového programu. Odpoledne pak měly možnost nahlédnout do ostrůveckého kapsáře. Tamní lektorka Jana Janová představila výukový program speciálně připravený pro mateřinky. Organizátorky semináře Jana Čížková a Marie Rajnošková ale nenechaly účastnice vydechnout ani poté.

Umění spolupracovat si učitelky mohly vyzkoušet v barevně strategické hře. "I když byla barevná strategie hodně fyzicky náročná - hráčky devadesát minut běhaly ve vysokém tempu po okolí a plnily nejroztodivnější úkoly, paní učitelky nezapřely hravost a soutěživý duch je zcela pohltil," hodnotila úspěch programu Jana Čížková. Aby toho nebylo málo, večer si všichni společně uvařili večeři a na ohni připravili domácí sýr, který přes noc krásně uležel a ráno si na něm všichni pochutnaly při snídani v trávě. Čtvrtečním dopolednem provázel Aleš Máchal, který se účastnicím snažil z různých hledisek přiblížit, cože to ten environmentální svět vlastně je. Odpoledne a večer pak byly ve znamení výtvarných dílen a muzikoterapie v režii paní Lenky Hradecké z Brna. Pátek byl zasvěcen velmi žádanému tématu školních zahrad, o kterém si s účastnicemi přijela povídat specialistka v oboru Vlasta Hábová. Vzdělávácí akce se nesla v duchu pohodové atmosféry. "Přestože program byl nabitý a vyčerpávající, odjíždíme nadšené a plné inspirujících nápadů. Do začátku školního roku máme co vstřebávat," hodnotila seminář jedna z účastnic.

Díky podpoře z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky byl seminář pro účastnice zdarma

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí