zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Tomáš Chalupa navštívil Vojenský újezd Brdy

12.08.2011
Příroda
Politika
Ministr Tomáš Chalupa navštívil Vojenský újezd Brdy

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa navštívil společně s ministrem obrany Alexandrem Vondrou Jince na Příbramsku, kde se setkal se starosty a zástupci Středočeského a Plzeňského kraje. Jednali spolu o dalším osudu Vojenského újezdu Brdy. Vhodným řešením by tu mohlo být vyhlášení chráněné krajinné oblasti.

Hlavním cílem Ministerstva životního prostředí je zachovat unikátní přírodní bohatství brdské krajiny pro další generace zároveň v souladu se zájmy všech, kterých se plánované zrušení vojenského újezdu nejvíc dotkne.

"Ministerstvo životního prostředí podporuje návrh vyhlásit prostor Vojenského újezdu Brdy za zvláště chráněné území. Nechceme ale dělat žádné rozhodnutí bez debaty s místními obyvateli. Důležité je shodnout se na společném stanovisku v oblasti ekologie, ochrany přírody, změny správního členění státu, nového územního členění, ale i pyrotechnické očisty prostoru. Je to běh na dlouhou trať. Chci prosadit především to, aby systém vojenský byl plynule nahrazen systémem ochranářským," říká ministr Tomáš Chalupa.

Pro zachování místní unikátní flóry a fauny je třeba vyhlásit takovou kategorii zvláště chráněného území, která zabezpečí dostatečnou ochranu přírody. V lokalitě stávajícího vojenského újezdu je už teď vymezeno několik evropsky významných lokalit, jejichž ochrana je smluvně zajištěna Újezdním úřadem vojenského úřadu Brdy. Po zrušení vojenského újezdu je proto nezbytné zajistit kontinuitu ochrany přírody.

Ministerstvo životního prostředí je připraveno diskutovat s představiteli místních samospráv, občany, podnikateli i dalšími subjekty. Jen na základě široké diskuze bude totiž možné zvolit efektivní režim ochrany této jedinečné lokality, který bude zároveň respektovat možnosti jejího dalšího společensko-ekonomického rozvoje.

prezentace Brdy (PPT, 258 kB )

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí