zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktivisté varují před dopady pojídání žabích stehýnek na přírodu

13.08.2011
Příroda
Aktivisté varují před dopady pojídání žabích stehýnek na přírodu

Vášeň milovníků žabích stehýnek má podle aktivistů neblahé dopady na žabí populace ve světě. Obchod s nimi prý decimuje druhy a působí na některých místech ekologický chaos. Do Evropské unie se v letech 1999 a 2009 dovezlo v průměru kolem 4600 tun žabích stehýnek ročně, což odpovídá zhruba jedné až 2,3 miliardy žab.

Podle dnešního vydání belgického listu DH Les Sports v pořadí zemí v dovozech této pro Čechy nepříliš obvyklé pochutiny nevedou Francouzi, jak by se možná mnozí mohli domnívat, nýbrž Belgičané. Na Belgii v daném desetiletí připadlo téměř 25.000 tun, tedy zhruba 53 procent dovozů, zatímco na Francii připadlo "jen" 23 procent (10.500 tun).

"Lidé jedí žáby už věky. Avšak dnešní praktiky nejsou na globální úrovni udržitelné," uvedla k tomu v nedávné zprávě o trhu se stehýnky výkonná ředitelka aktivistického seskupení Defenders of Wildlife Alejandra Goyenecheaová.

Do ČR bylo dovozeno v daném období 14,9 tuny stehýnek, což je jen zlomek z importů do EU. Například ale do několikrát většího Německa bylo dovezeno ještě méně těchto pochutin - 14,5 tuny.

"Miliardy žab jsou pro lidskou spotřebu každoročně obchodovány na mezinárodních trzích. Tento průmysl je odpovědný za ubývání populací (žab) v přírodě, za rozšiřování smrtících nemocí a za to, že umožňuje invazivním druhům ničit zdraví přirozených ekosystémů," podotkla Goyenecheaová.

K největším dodavatelům žab do USA či Evropské unie patří Čína, Indonésie, Vietnam, Brazílie či Tchaj-wan. Aktivisté podotýkají, že přestože je v EU chytání a zabíjení žab v přírodě zakázáno, Evropané se kvůli spotřebě stehýnek významnou měrou podílejí na tom, že se tak děje jinde.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí