zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Auta z plastů nemusí být trabanty

17.08.2011
Ekologická auta
Auta z plastů nemusí být trabanty

Brazilský profesor Alcides Lopes LeĂŁo se svým týmem vymyslel způsob, jak z rostlin získat nanovlákna celulózy a poté je použít k výrobě zbrusu nového druhu materiálu, nanobioplastu. Jeho země má pro jeho produkci ty nejlepší klimatické předpoklady. V Brazílii se pěstuje hodně ananasů, cukrové třtiny, agáve a dalších tropických rostlin. Při jejich zpracování vzniká spousta odpadu, který by se musel stejně nějak likvidovat. Místo toho se zpracuje na nanovlákna a někdejšímu odpadu se začne vznešeně říkat biomasa. Pokud by jí náhodou nebylo dost, můžou se začít pěstovat další ananasy, už rovnou na celulózu. Tím se zbytku světa dostane kvalitních bioplastů. Prý během několika měsíců.

Profesorův optimismus je nejspíš oprávněný. Brazílii se cosi podobného již jednou povedlo, když za druhé světové války nahradila nedostatkový a drahý benzin etanolem páleným z cukrové třtiny. Dnes brazilští řidiči mohou do svých aut tankovat benzin stejně dobře jako líh, podle toho, co je právě levnější.

Nebude trvat dlouho a tato auta dostanou místo plechových karoserií bioplastové. Je jen otázkou času, kdy si na něco podobného začnou zvykat motoristé i mimo Brazílii. Tedy že auta nemusí nutně jezdit jen na benzin a mohou být z valné části také plastová. My bychom si zvykli nejspíš velmi snadno. S plastovými vozítky své zkušenosti již máme a líh levnější než benzin by se nám určitě líbil taky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí