zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vychází prázdninové číslo Naší přírody

17.08.2011
Příroda
Vychází prázdninové číslo Naší přírody

Od 10. srpna můžete na stáncích zakoupit nové číslo časopisu Naše příroda, které se mimo jiné v článku M. Kulfana věnuje kamzíku horskému tatranskému, který se vyvinul jako poddruh ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Setkat se s ním ale můžete i na hřebenu Nízkých Tater, kde byla před 40 lety vysazena náhradní populace. Do světa pavouků vás zavede Ľubor Čačko, prožijete také setkání s rysem a manželé Motyčkovi vám představí houby, které běžný houbař nesbírá. Na výlet vás pozveme do šumavských hvozdů, aniž jsme při přípravě článku tušili, že letošní prázdniny se o nich bude psát na titulních stranách všech novin...

Kamzík horský tatranský / Miroslav Kulfan, Marián Kulfan


tatranský"Kamzík horský se vyskytuje ve více pohořích střední a jihovýchodní Evropy a jeho areál zasahuje až do Malé Asie. Četnost kamzíka se odhaduje přibližně na půl milionu jedinců. Popsaných je 7 poddruhů, z nichž 5 žije v Evropě. Ze střední Evropy jsou známy dva poddruhy, a to kamzík horský alpský (Rupicapra rupicapra rupicapra) a kamzík horský tatranský (Rupicapra rupicapra tatrica). Kamzíka horského tatranského popsal v roce 1972 ing. M. Blahout jako tatranský endemitský poddruh. Morfologické rozdíly mezi jednotlivými poddruhy jsou na úrovni tvaru kostí, například v detailech je rozdílný tvar lebečních švů. Kamzík patří mezi glaciální relikty, o čemž svědčí nález lebky z jeskyně nacházející se na Muráni v Belianských Tatrách."

Pohraničním hvozdem Trojmezné / Martin Janoška


ostrovid"Vrchol Plechého, ozdobený žulovými skalními bloky, vás však asi nemile překvapí. Za hraniční linií se na druhé straně hory rozkládá měsíční krajina holosečí, po lese nikde ani památka. U rakouských sousedů zřejmě převládl jiný názor, jak se vypořádat s kůrovcem.

Pokud se vydáte z Plechého vpravo na Třístoličník, naskytne se vám stejný obrázek i za Trojmezím, kde rakouské území vystřídá území německé. Přestože v Národním parku Bavorský les se kůrovcem napadené lesy léčí přirozenou obnovou, na Trojmezné (mimo území parku) pustili Němci na kůrovce motorové pily. Někdejší hraniční průsek už vlastně ani neexistuje - zbyl jen kamenitý chodníček lemovaný zleva pasekami a zprava českým uschlým pralesem. V konfrontaci s nekompromisně vytěženými lesy na rakouské i německé straně působí český trojmezenský prales tak trochu jako iluze a zbožné přání."

Obsah čísla 04/2011:

 • pavoukKobylka sága / Mladen Kaděra
 • Králíček obecný, malý král... / Michal Pešata
 • Kamzík horský tatranský / Miroslav Kulfan, Marián Kulfan
 • Sebevědomý rys / Ivan Kňaze
 • Pavouci - obávaní a obdivovaní živočichové / Ľubor Čačko
 • Hrdliččin zval ku lásce hlas / Jozef Májsky
 • Houby, které nikdo nesbírá / Hana a Vladimír Motyčkovi
 • Naše stromy - tis červený / Ivana Buttry
 • Do přírody s Janem Budařem / Tomáš Vynikal
 • Pohraničním hvozdem Trojmezné / Martin Janoška
 • Velký Kosíř - hanácká učebnice geologie i přírodopisu / V. Jašková, B. Veselá, E. Zatloukalová
 • Jedlé dary přírody - jitrocel kopinatý / Květa Šimková
 • Pozemkový spolek - moderní ochrana přírody / Jiří Antl


Text: Aleš Darebník, Naše příroda, o.s. - www.nasepriroda.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí