zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Technologie pro přenos energie beze ztrát

19.08.2011
Energie
Technologie pro přenos energie beze ztrát

Vědci z Rice University představili průlom ve vývoji kabelu pro efektivní přenos elektrické energie. Vytvořili nanotrubičky, které by se měly stát základem pro tvorbu nových, efektivnějších elektrických sítí.

Pracovní název zatím zní "Armchair quantum wire" (přeložitelné jako křeslový kvantový drát), který má být tvořen spletí speciálních uhlíkových, "křeslových"nanotrubiček. Ty, jak jejich název napovídá, mají tvar připomínající křeslo a jsou 50 000 krát tenčí než jediný lidský vlas.

Důvodem, proč jsou tak zajímavé, je to, že dokážou přenášet elektřinu se zanedbatelnými ztrátami i na velmi dlouhé vzdálenosti. Dnešní ztráta elektrické energie činí přibližně 5 % (počítáno při přenosu na vzdálenost 160 km).

Hlavní technická překážka ve vývoji tohoto "kouzelného kabelu" tkví zatím v komplikovaném způsobu výroby potřebného množství nanotrubiček tohoto tvaru.

Vědci však považují za zlom už jen samotné zjištění, že vytvořit "křeslový kvatnový drát" je za pomoci nanotechnologie technicky možné a pouze otázkou času a úsilí.

Celý článek v angličtině naleznete na ScienceDaily.com.

Zdroj: www.inovace.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí