zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Varšava zažívá invazi lišek, nastěhovaly se i do centra

21.08.2011
Urbánní ekologie
Varšava zažívá invazi lišek, nastěhovaly se i do centra

Varšava zažívá invazi lišek. Kromě předměstí se začaly objevovat i v centru, napsal dnes list. Úřady v polském hlavním městě těmto šelmám zatím válku nevyhlásily, protože prý pro lidi nepředstavují nebezpečí.

Odborníci odhadují, že v polské metropoli žije nejméně 3000 lišek. "Zabydlely se v celém městě, také v centru, jsou samozřejmě skoro ve všech parcích, u nákupních center, nemocnic nebo dokonce ve sklepech paneláků," řekl Józef Mierzwiński z úřadu Městské lesy. "Ve Varšavě máme liščí invazi," dodal.

Lišky se stahují do města, protože v něm nemají přirozeného nepřítele a rozhodně v něm nestrádají hlady. Radnice už několik let za své peníze dokrmuje polodivoké kočky, kterým nyní "užírají" někdejší obyvatelky lesů. Gazeta Wyborcza píše o případu, kdy na krmení v jedné čtvrti ležící na kraji centra kromě koček přišla i přibližně desetičlenná liščí rodina. Lišky také loví myši a potkany, za oběť jim ale padají i koťata.

Myslivci tvrdí, že lišky nejsou nebezpečné, vzteklina se ve Varšavě objevila naposledy před dvěma lety. Pasti jsou zatím jenom tam, kde lišky dělají problémy. Takovým místem je park Lazieńki, oblíbený cíl vycházek Varšavanů. Lišky tam loví pávy, kachny i ryby z jezírek a potoků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí