zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kocourkův plán dělá z Česka energetického outsidera

19.08.2011
Energie
Kocourkův plán dělá z Česka energetického outsidera

Podle sdružení Calla a Hnutí DUHA jsou "Východiska koncepce surovinové a energetické bezpečnosti České republiky", které dnes přijala vláda, návratem k energetice 70. let minulého století. Ekologické organizace na návrhu ministra průmyslu kritizují především absenci účinných opatření, která by opravdu posílila energetickou nezávislost Česka.

V Kocourkově plánu se objevují především snahy o zachování velké fosilní a atomové energetiky. Jde například o udržení těžby uranu v Rožné i za cenu dalších investic, plány na výstavbu dalších atomových reaktorů v Temelíně, Dukovanech a dokonce i úvahy o nové jaderné elektrárně v Blahutovicích a vybudování závodu na výrobu jaderného paliva. Koncepce zvažuje také pokračování těžby hnědého uhlí za cenu bourání měst a obcí v severních Čechách.

Ekologické organizace vidí hlavní chybu v absenci opatření, která by zajistila větší výkon české ekonomiky - a větší energetickou bezpečnost - s využitím menšího množství energie.

o Spotřeba energie v domech díky energetické renovaci budov, lepším spotřebičům a dalším opatřením může klesnout o 58 %.

o Propočty zpracované pro energetickou koncepci ekologických organizací, studii Chytrá energie [1], potvrdily, že domácí obnovitelné zdroje mohou výhledově pokrývat 49 % české spotřeby energie a dokonce až dvě třetiny dnešní české poptávky po elektřině.

o Podporu pohodlné veřejné dopravy, přesun nákladní přepravy na železnici namísto kamionů nebo bezpečné cyklostezky ve městech, které by snížilo naši závislost na dovážené ropě, který představuje asi 70 % českého dovozu paliv.


Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Naše energetika potřebuje hlubokou transformaci, aby podporovala rozvoj moderního průmyslu, snižovala spotřebu energetických zdrojů i souvisejícího znečištění a posilovala energetickou bezpečnost. Schválenou vládní koncepcí jde přesně opačným směrem, díky čemuž se staneme špinavým energetickým skanzenem uprostřed Evropy."

Martin Sedlák z Hnutí DUHA dodal:
"Zelené inovace mohou srazit dovoz ropy a plynu i českou závislost na uhelných dolech. Pouze plošná energetická renovace domů a podpora zeleného tepla může ukončit naši závislost na ruském plynu a končících uhelných dolech."

"Vláda by proto měla vytvořit Program energetické nezávislosti, který posílí energetickou soběstačnost Česka, pomůže domácnostem se zateplením většiny českých domů, a investovat do něj miliardy korun, jež dostane z povolenek ke znečišťování." [2]

Kontakty: Edvard Sequens, Calla, telefon: 602 282 399,
e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon: 737 128 471,
e-mail: martin.sedlak@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí