zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Greenpeace uveřejnilo analýzy oblečení světoznámých značek

24.08.2011
Zdraví
Greenpeace uveřejnilo analýzy oblečení světoznámých značek

Greenpeace dnes zveřejnilo další studii, která odhaluje souvislosti mezi znečištěním řek a textilním průmyslem. Studie "Špinavé prádlo II" je pokračováním globální kampaně Detox, v jejímž průběhu už na požadavky Greenpeace přistoupila největší světová oděvní firma Nike. Nově se navíc ukazuje, nakolik se rizika týkají i České republiky.

Dnes zveřejněná studie (1) přinesla alarmující výsledky: odhalila přítomnost nonylfenolethoxylátů (NPEs) (2) v oblečení 14 světoznámých oděvních značek (3) včetně Adidas, H&M a Abercrombie and Fitch. Jedná se o chemikálie, které se rozkládají na nonylfenol (NP)- toxickou persistentní látku, která narušuje funkci hormonů.

NPEs obsahovalo 52 ze 78 testovaných produktů. Nalezeny byly v oblečení, které bylo vyrobeno a koupeno na různých místech po celém světě včetně České republiky.

Naše předchozí šetření - studie "Špinavé prádlo" (4) - odhalilo, že právě z textilních továren, které vyrábějí oblečení pro světoznámé textilní značky, unikají do řek jedovaté persistentní látky včetně nonylfenolu. Proto jsme v rámci kampaně "Detox" vyzvali hlavní hráče na trhu, aby odstranili z celého výrobního procesu nebezpečné látky. Naši výzvu zatím přijaly firmy Puma(5) a Nike(6).

Textilní továrny vyrábějící oděvy velkých světových značek jsou dnes převážně v Asii. Skutečnost, že NPEs jsou obsaženy i ve výrobcích, ovšem indikuje problém, který se přímo dotýká České republiky a EU. Přesto, že jsou tam tyto látky ve většině průmyslových aplikací zakázány, stále unikají do místních řek.

"Vloni jsme upozornili, že na základě dostupných dat z MŽP je patrné, že tyto jedovaté látky stále unikají i do českých řek, kam se dostávají přes čističky, které je nedokáží odstranit. Inspekci životního prostředí jsme navíc upozornili, že provozovatelé čističek neplní svou zákonnou povinnost a nehlásí úniky těchto látek do Integrovaného registru znečištění,"(7) vysvětluje Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace.

Zatím nejsou k dispozici žádné jasné informace, co je zdrojem úniků těchto látek v Česku. Studie Špinavé prádlo II naznačuje jednu z možných příčin:

"Greenpeace se proto nyní zaměří na analýzu úniku těchto látek z oblečení do vody při praní a zároveň v rámci zářijové Detox Tour (8) - inspekční plavby po Labi - budeme analyzovat vodu a sedimenty ve velkých aglomeracích a u čistíren odpadních vod právě na přítomnost NPEs a NP, " doplnil Michal Komárek, programový ředitel Greenpeace.

Pro více informací kontaktujte:
Jan Freidinger, Greenpeace ČR, jan.freidinger@greenpeace.org, (m): +420 608 729 071

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí