zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní garance za ekologické škody klesly na 160 miliard korun

24.08.2011
Sanace, staré zátěže
Státní garance za ekologické škody klesly na 160 miliard korun

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod klesla ke konci června na 160,3 miliardy korun. Na konci roku 2010 to bylo 161,4 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který ministerstvo financí předkládá pro informaci na jednání vlády. Od roku 1991 do konce roku 2010 ministerstvo uzavřelo 283 ekologických smluv s garancemi za necelých 175,5 miliardy korun.

Ve srovnání s koncem roku 2010 se snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu na odstraňování starých ekologických škod. Ke konci loňského roku jich bylo 190, letos v pololetí 186. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvou zveřejňuje MF pravidelně na internetu.

Stát vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

MF na konci roku 2008 vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže tvrdí, že tendr je předražený a může připravit stát o desítky miliard korun. Samotnou cenu MF nechce kvůli běžícímu tendru zveřejnit.

Konečný termín pro podání nabídek v tendru určilo MF na 5. září. Obálky s nabídkami budou otevřeny 13. září.

Na počátku února uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), že po odstoupení společnosti PPF Advisory může tendr pokračovat. Konsorcium v čele s PPF Advisory bylo z tendru dvakrát ministerstvem vyřazeno, nakonec samo odstoupilo 21. ledna. Mezi uchazeči tak zůstala Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Hodnotu zakázky nechává nyní ministerstvo prověřit. Mimo jiné i proto, že se stala terčem kritiky z řad politiků, ekologů i z Nejvyššího kontrolního úřadu. K likvidaci škod by podle kritiků mohla stačit i třetinová částka z uvedených 115 miliard korun.

Aleš Sosnovský

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí