zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlád schválila úpravu hygienických limitů hluku a vibrací

25.08.2011
Hluk
Legislativa
Vlád schválila úpravu hygienických limitů hluku a vibrací

Vláda na dnešním zasedání schválila úpravu hygienických limitů hluku a vibrací. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to dnes oznámil premiér Petr Nečas (ODS). Norma sjednocuje přípustné limity hluku a vibrací v komunálním a pracovním prostředí. Upřesňuje také postup při jejich měření a hodnocení. V souhlasu s příslušnou směrnicí Evropského parlamentu stoupne limit vibrací přenášených na člověka, limit hluku v chráněném venkovním prostoru a v prostředí staveb se nemění.

Změny se týkají těch vibrací, které jsou přenášeny na ruce, a vystavení celkovým vibracím po určitou dobu. Zvyšují se o čtyři až pět decibelů, zdravotně bezpečné celoživotní vystavení se nemění. Po této změně již nebude daná práce považována za rizikovou, nadále ale bude spadat do kategorie prací, pro něž platí systém preventivních prohlídek v intervalu nejdéle za pět let.

Změna vibrací ve stavbách neomezí podle normy ochranu osob, protože i pak zůstane základní hodnota 75 decibelů ve třídě vibrací, kde je jejich vjem "nepravděpodobný".

Ministerstvo zdravotnictví původně chtělo zvýšit hygienické limity hluku ve dne o pět decibelů a v noci o deset decibelů. Od záměru ustoupilo po protestu občanských sdružení, která zorganizovala před úřadem demonstraci loni v prosinci a další letos v lednu. Lidé upozorňovali mimo jiné na to, že hluk doléhající z projíždějících aut škodí lidskému zdraví. Limity pro venkovní hluk tak zůstávají z hlavních silnic 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci.

Světová zdravotnická organizace považuje za zdraví nebezpečné hodnoty nad 42 decibelů, hodnoty 55 a více decibelů pak pokládá za nebezpečné pro zdravý spánek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí