zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeští radní dali zelenou lanovce v šumavském parku

02.09.2011
Chráněná území
Jihočeští radní dali zelenou lanovce v šumavském parku

Jihočeští radní dali zelenou lanovce přes první zónu Národního parku Šumava na Hraničník i rozšíření silnice z Nové Pece na Zadní Zvonkovou a dalším kontroverzním záměrům, které roky žádali starostové a kritizovali ekologové. Po připomínkovém řízení zůstaly tyto stavby součástí Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje. Pokud po radních materiál schválí 13. září i zastupitelstvo, budou se jimi muset řídit územní plány měst a obcí, řekl novinářům náměstek hejtmana Martin Kuba (ODS).

Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) uvedl, že nejkontroverznější návrhy z plánu zmizely, krajská koalice je podle něj obviňována z "tunelování" Šumavy neprávem. Jediným velkým investičním záměrem na Šumavě zůstává koridor pro stavbu lanovky, která propojí českou stranu s rakouským skiareálem Hochficht. Sjezdovky na české straně Smrčiny podle rozvojových zásad budovat nelze, dodal. "Ten koridor je vymezen nějakými 30 - 40 metry, chtěl bych vidět toho smělce, který by si dovolil udělat odtěžovací sjezdovku na severní straně Smrčiny v koridoru 30 metrů a sjížděl by ji dolu, to je nesmysl," uvedl hejtman.

Podle Edvarda Sequence z hnutí Calla zásady směřují k tomu, jak využít pravý břeh lipenského jezera pro rozvojové plány obcí. Provoz lanovky, která protne první zónu parku, bude prý rušivým krajinářským prvkem. Nejde jen o otevření lesa vichřicím, problémem budou tisíce lidí, které lanovka vyveze na hřeben. Také rozšíření silnice Nová Pec - Zadní Zvonková výrazně zvýší provoz, a tím usmrcování a rušení živočichů, řekl Sequens ČTK.

V zásadách územního rozvoje lze zjistit, kde protnou v budoucnu krajinu silnice, železnice a distribuční sítě, kde má zelenou bytová výstavba a kde průmyslové zóny, kde ustoupí krajina těžbě kamene, i to, s kolika golfovými hřišti se na jihu počítá. Ve dvouletém cyklu se budou zásady aktualizovat

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí