zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podporují ekologické vytápění

06.09.2011
Energie
Urbánní ekologie
Vytápění, zateplení
Podporují ekologické vytápění

Už od roku 2003 poskytují v Písečné (okr. Frýdek-Místek) domácnostem nevratný příspěvek (až do 30 tis. Kč) na pořízení kotle pro spalování biomasy, tepelného čerpadla nebo solárního systému. Žadatel musí být vlastníkem rodinného domu a topit kotlem na tuhá paliva, případně být vlastníkem novostavby. Kromě příspěvku může žadatel získat na tyto účely i bezúročnou půjčku (též až do 30 tis. Kč).

Jak uvedl starosta Bc. David Ćmiel, v obci s 220 rodinnými domy dosud bylo podpořeno 31 instalací - 25 kotlů na dřevní pelety, dva na dřevo a čtyři tepelná čerpadla. >>Finanční rezervu jsme pro tuto podporu nikdy nevytvářeli, neboť jsme vždy hospodařili s přebytkem. Žádosti o příspěvky i půjčky se rovnoměrně rozkládají v čase a dokážeme jim pokaždé vyhovět. Do rozpočtu obce zhruba 6,5 mil. Kč se ani nezařazuje kapitola, která by pro daný rok obsahovala předem určený objem prostředků na tyto účely. Zájem o dotace nebyl nikdy natolik dramatický, aby překročil naše finanční možnosti. Stereotypy občanů se mění velmi pozvolna a předpovídat, kolik lidí se do našeho projektu zapojí, je složité. Jejich zájem je totiž ovlivňován hlavně aktuální cenou používaného paliva, jeho dostupností, obchodní sítí prodejců apod.,<< řekl.

Bc. David Ćmiel rovněž shrnul, co by doporučil jiné obci, pokud by chtěla podobný projekt uskutečnit. >>Je nutné zpracovat zásady poskytování příspěvku a půjčky, právně vše ošetřit a zajistit i způsob kontroly. Podporovat čisté technologie s vysokou účinností, nikoliv kotle, které spalují všechno. Členové kontrolního výboru mohou kvůli kontrole zařízení vstupovat do domu na základě do smlouvy zahrnutého závazku občana. Nemáme stanovenou udržitelnost projektu. Doporučuji předem rozhodnout, zda po dvaceti letech - s ukončením životnosti kotle, bude moci občan přejít na novou technologii a získat další podporu obce,<< uzavřel starosta Písečné.

Podpořte Písečnou v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR

Vítězem kategorie Obec soutěže E.ON Energy Globe Award ČR, zaměřené na projekty šetřící energii, přírodu a přispívající k ochraně životního prostředí, se letos stala Písečná se svým (zde popsaným) projektem Program podpory ekologického vytápění v obci.

Nyní až do 10. října má veřejnost možnost zdarma elektronicky hlasovat pro jednoho z vítězů všech sedmi kategorií soutěže, a určit tak jejího celkového vítěze. Hlasující navíc mohou získat některou z věcných cen.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí