zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh rozpočtu zahrnuje výrazné snížení výdajů na ochranu přírody

07.09.2011
Příroda
Návrh rozpočtu zahrnuje výrazné snížení výdajů na ochranu přírody

Rozpočet ministerstva životního prostředí na příští rok nepočítá s výdaji na vědu a výzkum a stejně jako letos ani s financemi na zahraniční rozvojovou spolupráci. Na výzkumu tak má resort ušetřit v porovnáním s letošním rokem stamiliony korun. V řádu milionů počítá návrh se snížením výdajů na platy. Škrtat by se podle návrhu rozpočtu, který má ČTK k dispozici a o kterém bude ve středu jednat vláda, mělo i ve výdajích na ochranu přírody a krajiny, ochranu klimatu a technickou ochranu životního prostředí, a to v miliardách korun.

Zatímco výdaje na ochranu přírody a krajiny v loni schváleném rozpočtu na letošní rok dosáhly 2,6 miliardy korun, příští rok by to mělo být jen 759 milionů korun. Výdaje na technickou ochranu zřejmě meziročně spadnou z 7,6 miliardy na 4,2 miliardy korun a zatímco letos by mělo jít do ochrany klimatu 2,9 miliardy korun, příští rok návrh ministerstva financí počítá s 1,6 miliardy korun.


Celkové příjmy ministerstva mají letos činit 13,7 miliardy korun, výdaje 17 miliard. Rozpočet pro příští rok počítá s příjmy sedm miliard a výdaji deset miliard korun.

Z fondů EU má MŽP získat zhruba 6,8 miliardy korun. Podle ředitelky odboru vnějších vztahů ministerstva Ilony Chalupské je snížení prostředků krytých z fondů EU o zhruba devět miliard korun na výsledných 6,8 miliardy korun obvyklá operace, kterou ministerstvo financí provádí během zpracování návrhu státního rozpočtu. Ministerstvo počítá, že příští rok požádá o dorovnání peněz na pokrytí schválených akcí s využitím nespotřebovaných finančních prostředků z minulých let.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí