zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda aktualizovala pravidla pro část zdrojů znečištění vzduchu

09.09.2011
Ovzduší
Vláda aktualizovala pravidla pro část zdrojů znečištění vzduchu

Vláda tento týden schválila nařízení nově upravující pravidla pro stacionární zdroje znečištění ovzduší. Soubor aktualizovala po víc než pěti letech, zahrnuje například pravidla pro evidenci zdrojů znečištění ovzduší v zemědělství, ukládání prašných materiálů na skládky či nakládání s těkavými látkami a materiálem z těžby.

Novela nařízení zahrnuje také nové specifické emisní limity u technologií, které i přes skutečnost, že splňují požadavky nejvyšší dostupné technologie, nejsou schopny splnit zpřísněné obecné emisní limity platné od roku 2009.

Úprava týkající se zemědělských zdrojů se zabývá pachem z chovů hospodářských zvířat. V současnosti jsou zdroje rozděleny na velké, malé a střední podle počtu zvířat v chovu. Postupy stanovení počtu zvířat ve stájích jsou ale podle autorů předlohy z důvodu nejednoznačnosti textu současného nařízení předmětem diskusí. Provozovatelé velkých a středních zdrojů zpracovávají plán zavedení zásad správné zemědělské praxe, provozovatelé velkých zdrojů pak zároveň také provozní řád.

Nově by měly všechny zemědělské zdroje patřit do kategorie malých nebo středních zdrojů, překračuje-li celková roční emise amoniaku chovu stanovené prahové hodnoty. Povinnost zpracovávat provozní řád návrh nové právní úpravy u zemědělských zdrojů ruší.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí