zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letiště Vodochody chce obcím platit za zátěž spojenou s provozem

09.09.2011
EIA
Hluk
Letiště Vodochody chce obcím platit za zátěž spojenou s provozem

Letiště Vodochody chce lidem v okolí kompenzovat zátěž spojenou s provozem. Zřídí speciální bankovní účet, na který bude poukazovat finanční prostředky, o jejichž využití budou rozhodovat dotčené obce. Za každého odlétajícího cestujícího na účet automaticky poputuje jedna koruna, sdělil dnes ČTK mluvčí letiště Karel Hanzelka.

Firma to přislíbila v přepracované studii vlivu dostavby letiště na životní prostředí (EIA). Zavázala se také k tomu, že na letišti nebude plánován provoz po 22:00, definovala podmínky pro zpožděný provoz a příletové a odletové trasy letadel údajně zvolila tak, aby co nejméně hlukově zatížily okolní obce.

Pokud z objektivních příčin nebudou dodrženy standardní podmínky provozu, například bude-li kvůli zpoždění letadlo v provozu po 24:00, firma na účet obcí zaplatí 50.000 korun. "Samozřejmě jsme otevřeni dialogu a stále platí, že jsme připraveni zasednout se zástupci obcí ke kulatému stolu. Hodnoty navrhovaných kompenzací se na základě příštích diskusí se starosty ještě mohou změnit," uvedl ředitel letiště Martin Kačur.

Ministerstvo životního prostředí předchozí studii EIA vrátilo k přepracování. V aktualizované dokumentaci byly podle Kačura upřesněny některé oblasti. "Především šlo o hlukovou zátěž, bezpečnost provozu a dopravní dostupnost. Vše požadované jsme doplnili a předpokládáme úspěšné projednání dokumentace EIA," dodal.

Ministerstvo v nejbližší době dokument rozešle k připomínkám dotčeným obcím a orgánům státní správy. V případě úspěšného projednání dokumentace a následujícího stavebního řízení lze očekávat zahájení provozu na letišti v roce 2015.

O modernizaci letiště a rozšíření provozu ve Vodochodech se hovoří už několik let, samospráva v okolních obcích je ale vesměs proti. Letiště, ležící severně od Prahy, chce v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících především nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů. Letiště má konkurovat zejména pražské Ruzyni, kde se počet cestujících pohybuje kolem 12 milionů ročně. Podle starostů okolních obcí, které se spojily ve Sdružení proti letišti Vodochody, ale bude po zprovoznění letiště soustavně poškozováno zdraví obyvatel.

Letiště Vodochody patří do skupiny Aero, kterou ovládá společnost Penta. Aero koupila od státu na začátku roku 2007 za tři miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí