zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arktida letos taje mimořádně rychle.

17.09.2011
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Klimatické změny
Arktida letos taje mimořádně rychle.
Zalednění Arktidy se blíží rekodnímu minimu. Rozlohla zamrzlého oceánu možná překoná rekord z roku 2007.

Letošní teplé léto v Arktidě se projevilo značným táním zdejšího mořského zalednění. V současné době se region nachází na konci období tání, minimální ledová pokrývka bude dosažena zřejmě za jeden až dva týdny. Stále není jisté, zda bude překonáno minimum z roku 2007. V této chvíli se totiž rozloha ledu nachází na stejné úrovni, jako touto dobou před čtyřmi lety.

Dosud nejmenší rozlohu od začátku pozorování měl dle National Snow and Ice data center (USA) led v Severním ledovém oceánu 16. září 2007, šlo o 4,13 mil. km čtverečních, k čemuž ještě nyní několiktisíc km chybí. Překonání rekordu tak bude otázkou příštích dní podle toho, jak se budou vyvíjet meteorologické podmínky kolem severního pólu. Podle University of Bremen však už rekord z roku 2007 překonán už byl, tato univerzita používá poněkud jinou metodiku výpočtu.

V Arktidě s počátkem září již poklesly teploty pod nulu a led už netaje díky vzduch, nýbrž ho rozpouští stále ještě teplá voda oceánu. Na rozlohu ledu má vliv kromě teploty i vítr - ten může led seskupovat dohromady, nebo naopak rozfoukávat a tím zvětšovat jeho rozlohu. Měření ukázala, že současný objem ledu, tedy údaj zahrnující kromě rozlohy i jeho tloušťku, už je nyní výrazně menší než v roce 2007. .

ZDROJ: www. meteocentrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí