zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonci prý budou muset masivně investovat do obnovitelné energie

15.09.2011
Energie
Japonci prý budou muset masivně investovat do obnovitelné energie

Nahrazení jaderných energetických zdrojů sluneční a větrnou energií přijde Japonsko do roku 2020 na 280 miliard dolarů. Odhaduje to ekologická organizace Greenpeace, která dnes vyzvala Tokio, aby v budoucnu zajistilo bezpečnou energii. V neděli uplynulo půl roku od katastrofálního zemětřesení a cunami, při němž byla kromě jiného poškozena jaderná elektrárna Fukušima. Nejenom v Japonsku se pak oživila debata o bezpečnosti jaderné energetiky.

Nový japonský premiér Jošihiko Noda řekl, že bude-li s tím místní obyvatelstvo souhlasit, chce vláda po ukončení bezpečnostních kontrol obnovit provoz v odstavených jaderných reaktorech. Z 54 jaderných reaktorů, které má Japonsko k dispozici, je nyní v provozu jenom 11.

Po havárii, která byla nejhorší za minulých 25 let, je nyní proti jádru 70 procent Japonců. Domnívají se, že je zapotřebí rozvíjet alternativní zdroje, a to bez ohledu na cenu. Ze slunečních a větrných elektráren pochází jenom jedno procento elektřiny, již Japonsko potřebuje.

Ekologická lobby doporučuje zvýšení kapacity turbín poháněných větrem z nynějších 2,1 na 56 gigawattů. V případě slunečních panelů pak z 3,6 na 57 gigawattů. Greenpeace také počítá s tím, že cena solární energie, jež je teď vyšší než cena elektřiny vyráběné z fosilních paliv, bude s technologickým pokrokem klesat.

"V Evropě se cena solární energie loni snížila o víc než 50 procent a v příštích 12 měsících klesne o dalších 20 procent. Existuje ohromná konkurence, solární panely vyrábí mnoho čínských společností," řekl odborník na energetiku z Greenpeace Sven Teske.

Greenpeace se domnívá, že Japonsko by mělo do deseti let snížit množství energie vyráběné z uhlí o 60 procent a o 16 procent pak kapacitu zařízení, které elektřinu vyrábějí z nafty. Naopak mírně stoupnout by mohla kapacita elektráren využívajících zemní plyn.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí