zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

STUDNY - vyjádření odborně způsobilé osoby (hydrogeologa) jako podklad k vydání o povolení nakládat s podzemní vodou

21.09.2011
Voda
Geologie
STUDNY - vyjádření odborně způsobilé osoby (hydrogeologa) jako podklad k vydání o povolení nakládat s podzemní vodou
STUDNY - POVOLENÍ NAKLÁDAT S PODZEMNÍ VODOU


Kdo povolení nakládat s podzemní vodou potřebuje?
Všichni majitelé studní, kteří z nich čerpají vodu, musí mít povolení k nakládání s vodami. Vyplývá to ze zákona č. 254/2001 Sb. o vodách, § 8, odst. 1, pís. b, ve znění pozdějších předpisů, zejména zákona č. 20/2004 Sb. Povolení mít nemusí majitelé studní, které byly vybudovány před rokem 1955 a dále majitelé studní, kteří je vůbec nepoužívají.

Prodloužení povolení k používání studny potřebují podnikatelé a drobní živnostníci, kteří vodu ze studny používají k podnikání, jejichž povolení začalo platit před 1.1.2002.

Kdo vydává povolení nakládat s podzemní vodou?
Povolení k odběru podzemní vody ze studny a jejich prodloužení vydává vodoprávní úřad. Dle § 105, odst. 2 zákona č. 20/2004 Sb., o vodách je vodoprávním úřadem, který povoluje pro potřeby občanů odběr podzemních vod, příslušný pověřený obecní úřad. Seznam pověřených obecních úřadů najdete na stránkách portal.gov.cz v sekci Městské a obecní úřady.

Co je nezbytným podkladem k vydání povolení nakládat s podzemní vodou?
Podkladem vydání povolení k nakládání s podzemními vodami je vyjádření osoby s odbornou způsobilostí (dle zákona č. 62/1988 Sb. o geologických pracích), pokud vodoprávní úřad ve výjimečných případech nerozhodne jinak. Osoba s odbornou způsobilostí je v tomto případě hydrogeolog; osvědčení o odborné způsobilosti uděluje Ministerstvo životního prostředí.

Jaké náležitosti vyjádření hydrogeologa obsahuje?

Vyjádření osoby s odbornou způsobilostí - hydrogeologa, je textový elaborát v rozsahu cca 6 - 10 stran s přílohami, který je opatřen "kulatým razítkem" a podpisem osoby s odbornou způsobilostí v oboru hydrogeologie. Toto vyjádření obsahuje mj. popis zdroje podzemní vody, popis vodního díla, kterého se jímání podzemní vody týká, posouzení vlivu odběru podzemní vody na okolí a stanovení optimálních podmínek pro odběr podzemní vody. Dále obsahuje zákres v mapovém podkladu vhodného měřítka (vč. katastrální mapy), schématický nákres vodního díla a případný geologický profil vodního díla (dle podkladů zákazníka).

ZDROJ: www.unigeo.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí