zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Peníze za povolenky by měly jít na modernizaci budov

15.09.2011
Ekologické stavění, bydlení
Vytápění, zateplení
Peníze za povolenky by měly jít na modernizaci budov

Vláda má na dnešním jednání na programu schválení žádosti o přidělení bezplatných povolenek pro české znečišťovatele ovzduší. Největší část odhadovaných 50 miliard korun má přijít společnosti ČEZ, zbytek povětšinou teplárnám. Možnost této tzv. derogace z pravidel celoevropského obchodování s emisními povolenkami si v Bruselu vylobbovala minulá vláda. Nynější vláda se musí do konce září rozhodnout, zda a v jaké výši tuto výjimku využije.

Iniciativa Šance pro budovy, založená Českou radou pro šetrné budovy a Centrem pasivního domu, upozorňuje na ekonomickou a bezpečnostní výhodnost úspor energie v budovách a prosazuje, aby peníze za emisní povolenky byly investovány do programu, který pomůže státu a lidem těchto přínosů dosáhnout.

Společně s dalšími výnosy z prodeje povolenek v období 2013-2020 tak může vzniknout podpůrný program, který lidem pomůže energeticky úsporně zrenovovat své bydlení či postavit si nové v kvalitním energetickém standardu. Finanční nástroj by měl být nastaven tak, aby měl silný pákový efekt na vyvolání dalších soukromých investic. Jedna koruna podpory může ekonomiku podpořit dalšími 3 až 5 korunami. To se projeví také na zaměstnanosti.

Petr Holub, koordinátor Šance pro budovy řekl: "Vláda by dnes neměla dát 50 miliard energetickým firmám, ale lidem. Je celospolečensky výhodné, aby je společně s výnosy z prodeje ostatních povolenek vložila do finančního nástroje, který pomůže lidem ke kvalitnímu, energeticky úspornému bydlení. Takový program navíc podpoří ekonomiku daleko více než nalití peněz do velkých energetických firem."


Kontakt:
Mgr. Petr Holub, koordinátor Šance pro budovy
mobil: 604 177 711
email: petr.holub@sanceprobudovy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí