zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Julie Hrstková: Povolenky: rozpočtová hra

21.09.2011
Energie
Ovzduší
Julie Hrstková: Povolenky: rozpočtová hra

Dohodli jsme se, že se dohodneme, zní závěr ze schůzky, kde se ministři průmyslu, životního prostředí a financí snažili o finální dohodu, jak naložit s emisními povolenkami. V podstatě jde o to, zda vše prodat a polovinu z výnosu přerozdělit na snižování emisí přímo z rozpočtu ze státních projektů. Nebo tu část (zhruba polovinu) určenou na snižování CO2 věnovat firmám zdarma, aby z výnosu z nich mohly za předem daných podmínek investovat do čistších technologií.

Zásadní na celém sporu o povolenky zdarma je, že vlastně vůbec nejde o čistotu ovzduší, ale o to, kdo vlastně bude celý balík peněz přerozdělovat. Jestli firmy, které ovšem stejně budou muset kvůli přísným pravidlům a stejně přísným pokutám investovat do ekologických akcí i v dalších letech. Nebo stát, který tak jako tak musí polovinu výnosů z prodeje dát do ekologie ovzduší.

Jenže tady už existuje více možností, jak nastavit "zelený" program. Buď může utržené peníze dát energetikám coby dotaci na konkrétní projekty (až na to, že kombinace přímého prodeje s následnou dotací nedává smysl), nebo by stát musel oprášit nějaký nový projekt typu zelená úsporám.

Pakliže by platily současné odhady, mohlo by do zelených projektů jít v dalších letech až 200 miliard korun. Což jen pro běžnou představu odpovídá ceně zateplení deseti tisíc panelových domů. To by ovšem v důsledku mohlo vést k výraznému snížení spotřeby energií a tepla, a tedy k výrazně nižším odběrům a následně i sníženým ziskům energetického a teplárenského sektoru, který by nejenže přišel o povolenky zdarma, ale ještě by získal velkou konkurenci na vnitřním trhu, kterou samozřejmě nechce.

Boj pod hlavičkou úspory emisí a příjem do rozpočtu se tak dá v podstatě zredukovat na boj o přežití mezi teplárnami a stavebním průmyslem, který by naopak obnovení jakéhokoliv programu typu zelená úsporám uvítal. Anebo jde jen o hrátky s rozpočtem, ze kterého tak jako tak musí jít část peněz z povolenek na snížení emisí.

AUTOR: Julie Hrstková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí