zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Milovníci přírody si budou moci prohlédnout Amatérskou jeskyni

24.09.2011
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Milovníci přírody si budou moci prohlédnout Amatérskou jeskyni

Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras mimořádně zpřístupní o prvních dvou listopadových víkendech část Amatérské jeskyně. Se svými 40 kilometry je nejdelším podzemním systémem střední Evropy. Akce se uskuteční v souvislosti s letošním 55. výročím vyhlášení krasu, který je nejstarší chráněnou lokalitou na Moravě. ČTK to řekl Antonín Tůma ze správy této CHKO.

Příchozí se budou moci projít po asi 500 metrů dlouhé trase. Procházka touto částí podzemí má své kouzlo; nejde se totiž po upravených chodníčcích, v podzemí schází zábradlí i schodiště, je nutné si svítit baterkami a na několika místech přebrodit potok. Očekává se asi 600 návštěvníků. Nejmenším není akce určena.

V krasu je více než 1100 jeskyní. Pouze pět z nich je zpřístupněno veřejnosti. Nejslavnější jsou Punkevní jeskyně s podzemní plavbou, které jsou propojeny se dnem propasti Macocha. Ročně si je prohlédne 200.000 turistů z celého světa.

Punkevní jeskyně jsou zlomkem rozsáhlého podzemního systému nazvaného Amatérská jeskyně, který se podařilo popsat před 40 lety. Dosud není zcela prozkoumán. Svědčí o tom nedávný nález 1,5 kilometru dlouhé části jeskyně nazvané Šošůvecký koridor. I s hlavní částí Amatérské jeskyně je veřejnosti nepřístupný.

Amatérská jeskyně je známa nejen spletitostí svých chodeb, ale i tím, že se v ní stala největší tragédie v historii moravské speleologie. Zahynuli v ní 29. srpna 1970 speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Krasem se tehdy přehnala bouřka, která zvedla spodní vody. Dvojice proto utonula.

Naposledy byla jeskyně zpřístupněna před dvěma lety.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí