zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda svým rozhodnutím zmírnila krizi v teplárenství a napomohla jeho modernizaci

23.09.2011
Ovzduší
Vytápění, zateplení
Vláda svým rozhodnutím zmírnila krizi v teplárenství a napomohla jeho modernizaci

Rozhodnutí vlády přidělit část povolenek výměnou za investice do modernizace a do čistých technologií vidí Teplárenské sdružení České republiky jako přínosný krok.

"Je to vítězství rozumu a téměř 4 milionů lidí, kteří využívají ekologické teplo z tepláren. Ze sektoru nebudou odčerpány finanční prostředky nezbytné pro jeho modernizaci. Investice navíc přispějí k udržení příznivých cen tepla a snížení emisí", řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek a dodal: "Za léta nastřádané problémy teplárenství tímto rozhodnutím vyřešeny nejsou, je to však první a velmi významný krok správným směrem".

Na řadě je nyní Evropská Komise, která posoudí žádost České republiky o přidělení povolenek pro využití k investicím do vybavení, modernizace infrastruktury a do čistých technologií včetně národního plánu. Teprve po jejím schválení může být přidělování povolenek zahájeno.

Zavedení uhlíkové daně by mohlo narovnat deformaci na trhu s teplem. Zatímco teplárny budou nakupovat povolenky na emise skleníkových plynů v aukcích, lokální vytápění těmito náklady zatíženo není. To vede v konečném důsledku ke znevýhodnění domácností využívajících teplo z tepláren oproti domácnostem s lokálním vytápěním s mnohdy podstatně horšími dopady na ovzduší.

"V současné době je zemní plyn (využívaný v domácnostech a domovních kotelnách) zcela nesystémově osvobozen od takzvané ekologické daně, zatímco větší odběratelé včetně výrobců tepla tuto daň platí", připomněl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.

Zdroj: Teplarenske sdruzeni CR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí