zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ptali jste se na Greenpeace

24.09.2011
Obecné
Ptali jste se na Greenpeace

Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal. Čestmír Hrdinka., výkonný ředitel Greenpeace ČR.

OTÁZKA: Proč musíme kvůli vám kupovat úsporné žárovky? Nepřikazujete lidem, čím mají doma svítit?

Váš příspěvek mi lichotí v tom, že bychom měli takovou váhu hlasu, že by Evropská unie psala zákony podle nás. Tak to není.

Ohledně žárovek - proč bychom za účelem produkce světla měli používat klasické žárovky, když většinu energie spotřebují na teplo?

OTÁZKA: Co si myslíte o Václavu Klausovi?

S panem prezidentem jsem se nikdy nesetkal a ani nemám potřebu se s ním scházet.Nedokážu si vysvětlit zlobu a pohnutky člověka, který se uchýlí k vyjádření ve smyslu, že se bojí ekologických organizací více než al-Káidy. Problém je, že on se bojí všeho, co zavání občanskou společností a angažovaností lidí. Žije hluboce v minulém století.

Těším se na další volební období, v němž Václav Klaus nebude moci kandidovat.

OTÁZKA: Kdo vás platí, jaké jsou vaše výdaje?

Mezi dvě základní hodnoty, které si Greenpeace striktně hlídá po celou dobu své existence, patří nenásilí a nezávislost. Abychom mohli být nezávislí, nepřijímáme žádné finanční dary od vlád či průmyslu. Naprostá většina našich příjmů je od jednotlivých lidí. V České republice máme více než 16 tisíc platících přispěvatelů, celosvětově přes 2,5 milionu. V roce 2010 byly naše výdaje 16 milionů korun, v organizaci pracuje 17 lidí plus dobrovolníci.

OTÁZKA: Proč zelené hnutí bojuje proti jaderné energetice?

Viděl jste někdy finanční analýzy využívání jaderné energie - se započtením dotací, likvidace jaderného paliva a dekontaminace elektrárny po dosloužení? Jaderná energie nezajistí dostatek elektřiny pro lidstvo. Na jak dlouho dostačují zásoby uranu? Pouze na několik desetiletí, rozhodně ne za horizont příštího století.

OTÁZKA: Se kterou českou (nebo v Česku působící) firmou máte největší problémy?

V posledním roce jsme se zaměřovali spíše na státní správu s požadavky ohledně energetiky a ochrany klimatu. Ministerstvo průmyslu a obchodu je zářný příklad. Špatnou zkušenost máme se snahou Czech Coal prolomit limity těžby hnědého uhlí.

Kompletní znění on-line rozhovoru najdete na Ekonom.cz

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí