zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soutěž Cesty městy má letošní vítěze

25.09.2011
Doprava
Urbánní ekologie
Soutěž Cesty městy má letošní vítěze

Proměny měst, ve kterých dali přednost pěším, cyklistům,
bezpečnosti, klidu a estetice, ocenila letos odborná porota v jubilejním 10. ročníku soutěže.

Nadace Partnerství dnes ocenila osm skvělých dopravních řešení v prestižní celostátní soutěži Cesty městy. Mezi pět nejúspěšnějších projektů rozdělila nadace celkem 400 tisíc korun, dvě čestná uznání a obec Vlkoš odměnila rychlostním radarem.
Ceny předával také šestinásobný vítěz rallye Paříž - Dakar a zmocněnec ministra dopravy
pro bezpečnost silničního provozu Karel Loprais.
Vítězství v kategorii bodová řešení a 120 tisíc korun získaly Prachatice. "Designová lávka příkladně vyřešila propojení nově se rozvíjející části města a stávajícího sídliště s občanskou vybaveností. Ocenili jsme zejména bezkolizní, bezpečné a bezbariérové překlenutí frekventované silnice a také mimořádně povedenou architekturu lávky," shrnuje vítězný projekt předseda hodnotící poroty Jan Mužík z Katedry urbanismu
a územního plánování Fakulty stavební ČVUT. Mimořádné čestné uznání udělila komise za dosud nevídanou spolupráci školy, dětí, rodičů, učitelů, policistů, úředníků a projektantů v Praze v Sázavské ulici, výsledkem které je příjemné a bezpečné prostranství před vchodem do školy.

V kategorii liniová řešení zvítězila cyklostezka v Břeclavi, díky které vznikla ve městě nová klidová zóna
a místo pro relaxaci. Cenu ministra dopravy získaly Lovosice za proměnu hlavní průtahové třídy
z jednostranně dopravní a rušné komunikace na skutečnou městskou třídu, která nabízí mnohem více prostoru chodcům, ale také obchodním a relaxačním aktivitám obyvatel města. Cenu časopisu Moderní obec získal Vyškov za vynikající proměnu nevábného podchodu v reprezentativní a důstojnou vstupní bránu do historické části města přístupnou pro pěší, cyklisty, kočárky i hendikepované.
Česká Třebová získala vítězství za velkorysou úpravu přestupního dopravního uzlu v soutěžní kategorii plošných řešení. Nadace Partnerství věnovala za toto příkladné skloubení individuální, cyklistické, automobilové, místní i dálkové autobusové a železniční dopravy prémii 120 tisíc korun. "V České Třebové veřejný prostor upravili nad rámec dopravních opatření a vytvořili podmínky pro využití hromadné dopravy, například nízkou cenou parkování a poskytnutím úschovných kójí na kola," říká člen hodnotící komise Petr Ondráček, zástupce generálního partnera soutěže Škoda Auto.
Obec Vlkoš v Olomouckém kraji získala ocenění za dlouhodobý systematický přístup k minimalizaci negativních dopadů dopravy na životní prostředí, zvýšení bezpečnosti a zmírnění dominance motorové dopravy. "Máme radost, že radar, který obec Vlkoš obdržela od naší společnosti, zcela zapadá do dalších plánů pana starosty," říká Ladislav Cvrkal ze společnosti 3M. Opočno získalo ocenění za úpravu historické části přívětivější pro pěší turisty a děti.
"Soutěž Cesty městy je ve střední Evropě unikátní svým zaměřením, rozsahem i tradicí. Odborná porota
v ní od roku 2002 hodnotila téměř 250 dopravních projektů a 60 z nich ocenila. Za celou desetiletou historii soutěže v ní Nadace Partnerství odměnila projekty více než třemi miliony korun. Slavnostní vyhlášení
se koná také symbolicky s posledním dnem letošního Evropského týdne mobility,"
uvádí koordinátor soutěže Petr Šmíd z Nadace Partnerství.

Podrobné informace
o soutěžních řešeních: www.nadacepartnerstvi.cz/doprava/databaze-rocnik2011
Kontakty: Petr Šmíd, Dopravní program Nadace Partnerství, 732 930 646, petr.smid@nap.cz
Adéla Kubíčková, PR Dopravního Programu Nadace Partnerství, 604 296 228

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí