zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aerolinky příští rok dostanou 85 procent povolenek zdarma

03.10.2011
Doprava
Ovzduší
Aerolinky příští rok dostanou 85 procent povolenek zdarma

Letecké společnosti v roce 2012, odkdy bude tento sektor součástí unijního systému obchodování s emisními povolenkami (ETS), dostanou 85 procent povolenek zdarma. Oznámila to dnes Evropská komise. Podle ní lze od zahrnutí letecké dopravy do ETS čekat zvýšení nákladů na letenky.

V letech 2013 až 2020 pak množství povolenek zdarma klesne na 82 procent. Zhruba 15 procent povolenek půjde do aukcí, tři procenta budou dány stranou na rezervy pro nové či rychle se rozrůstající firmy.

Od příštího roku budou muset letečtí operátoři, kteří létají do či z EU, mít na každou tunu vypouštěného oxidu uhličitého jednu povolenku. Zahrnutí sektoru do systému bude mít podle EK zřejmě omezený dopad na ceny letenek. Náklady na letenku by prý mohly při současných cenách stoupnout, v některých případech o méně než dvě eura, někdy ale až o 12 eur (zhruba 300 Kč).

"V současných tržních cenách tyto povolenky zdarma představují více než 20 miliard eur během této dekády," podotkla eurokomisařka pro ochranu klimatu Connie Hedegaardová. Díky tomu aerolinky budou moci investovat do modernizace letadel a zlepšení využívání paliva, dodala.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí