zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha 3 zaplatí za měření kvality vzduchu 70 milionů korun

29.09.2011
Ovzduší
Šlendryján
Urbánní ekologie
Praha 3 zaplatí za měření kvality vzduchu 70 milionů korun

Městská část Praha 3 nechá na svém území v následujících patnácti letech měřit kvalitu vzduchu. Za službu zaplatí 70 milionů korun. Zjistila ČTK z informačního systému o veřejných zakázkách. Mluvčí Prahy 3 Jan Sotona řekl, že informace o imisních hodnotách budou zaznamenávat dvě měřicí stanice. Data budou k dispozici on-line na webu a také na dvou informačních panelech.

"Radnice je přesvědčena, že občané městské části mají právo mít přesné informace o kvalitě životního prostředí v lokalitě, ve které žijí," uvedl mluvčí. Některá místa Prahy 3 jsou podle něj zatíženy především tranzitní dopravou. "Například ulice Jana Želivského probíhající středem městské části nešťastně supluje neexistenci městského okruhu," uvedl Sotona.

Za přispění z operačního fondu životního prostředí pořídila městská část stacionární měřicí stanici. Mobilní stanici, která bude kromě imisí zaznamenávat i měření radiace, hustoty dopravy a hladiny hluku, na své náklady zakoupí provozovatel. Ten pak bude patnáct let obě stanice spravovat a zaznamenané informace zprostředkovávat radnici i veřejnosti.

Prach v ovzduší negativně ovlivňuje zdraví lidí. Děti žijící v lokalitách s ovzduším znečištěným jemnými prachovými částicemi až pětkrát častěji trpí záněty průdušek než jejich vrstevníci v místech s čistším vzduchem. Vyšší je tam také kojenecká úmrtnost. Dospělí v krajích s vyšším znečištěním častěji umírají na choroby srdce a cév, pravděpodobně i na rakovinu plic. Rizika související s jemným prachem se podílí v ČR na úmrtnosti pěti až 13 procenty.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí