zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká elektřina z jádra bude časem neprodejná, tvrdí poslanec Bundestagu

30.09.2011
Atomová energie
Česká elektřina z jádra bude časem neprodejná, tvrdí poslanec Bundestagu

Do české jaderné energetiky se opřel další německý politik. Vedoucí frakce CDU/CSU ve Výboru pro životní prostředí Německého spolkového sněmu Josef Göppel v dopise zaslaném HN kritizuje záměr české energetické koncepce, který počítá s dalším rozvojem jaderných elektráren.

"Je překvapivé, že jen několik málo měsíců po nehodě v Japonsku - což zcela jistě není technologicky zaostalý stát - je stále ještě možné vidět v energii z jaderných zdrojů energii s budoucností," diví se Göppel.

O prvním návrhu Státní energetické koncepce informovaly HN před několika týdny. V příštích desetiletích počítá s masivním nárůstem výroby elektřiny z jádra. Podle Göppela to může pro Česko být problém. "Rozvoj výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů je v Německu rychlejší, než se očekávalo. Proto nebude pro českou jadernou elektřinu v blízké budoucnosti už žádné odbytiště," tvrdí.

Göppelův výrok přichází dva dny po vyjádření expertů na životní prostředí CDU a CSU, kteří po vzoru Německa nabádají k celosvětovému odchodu od jádra.

"Chápu to jako politický tlak," komentuje energetický analytik J&T Michal Šnobr Göppelův dopis. "Němci přistupují k celé energetické situaci emotivně a já se jim nedivím. Zásadně však nesouhlasím s argumentem, že je Německo ve stavu tak rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů, že naši jadernou energii nebudou potřebovat," dodává.

V podobném duchu jako Göppel se v červnovém rozhovoru pro HN vyjádřil i člen Spolkového sněmu a expert strany Zelených Hans-Josef Fell. I on tvrdí, že českou elektřinu z jádra Němci nebudou potřebovat.


více na byznys.ihned.cz

AUTOR: Nikita Poljakov
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí