zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

UČIT SE O PŘÍRODĚ V PŘÍRODĚ

02.10.2011
Ekologické vzdělání a výchova
UČIT SE O PŘÍRODĚ V PŘÍRODĚ

"Učit se o přírodě ve školních lavicích je absurdní," říkají zaměstnanci Lipky. Pro ty, kterým to nestačí a chtějí si vyzkoušet zajímavé metody výzkumu a pozorování přírody přímo v terénu, proto připravují množství terénních exkurzí nebo korespondenční přírodovědnou soutěž Na šťopkách.

Pro studenty středních škol Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání připravuje cyklus terénních pobytových exkurzí v oblastech zajímavých jak z přírodního, tak i sociálního hlediska. Organizátorka exkurzí, Martina Nejezchlebová z Lipky prozrazuje: "Účastníci víkendových exkurzí se dozvídají spoustu zajímavostí z biologie a ekologie, seznamují se šetrným způsobem využívání krajiny i s ochranou přírody. Studenti se během exkurzí dozvídají informace a souvislosti, které by se ve školních lavicích nenaučili, a dále mají možnost setkat s odbornými lektory a diskutovat s nimi o tématech, která je zaujala. V uplynulých víkendech jsme navštívili například chráněné krajinné oblasti Pálava, Bílé Karpaty nebo národní park Podyjí. Dále máme naplánováno navštívit například chráněnou krajinnou oblast Moravský kras či Litovelské Pomoraví". Terénní exkurze se zaměřují na téma trvale udržitelného života a přiblížení přírody a pro studenty jsou zcela zdarma. Další exkurze se uskuteční již o víkendu
21.-23. října 2011 a tentokrát účastníky pozve do CHKO Moravský kras.

Středoškoláci a žáci 8. a 9. tříd se mohou zapojit také do korespondenční přírodovědné soutěže "Na šťopkách". V šesti soutěžních kolech se během roku utkají maximálně čtyřčlenné týmy, jež zodpovídají otázky a zadané úkoly. "Odpovědi na soutěžní otázky není možné nalézt v knihách nebo na internetu. Soutěžící se musí pustit do vlastního přírodovědného výzkumu, v němž mohou přijít třeba i na překvapivá fakta," představuje princip soutěže Martina Čížková, organizátorka soutěže. V letošním roce se mezi soutěžními úkoly objeví například lovení bezobratlých živočichů, monitorování černých skládek, vaření z přírodních zdrojů, stopování zvěře a další zajímavé pokusy. Pro vítěze každého soutěžního kola jsou připraveny cenné odborné publikace. První kolo začíná již 11. října 2011, ale zájemci se mohou hlásit v průběhu celého roku.

Cyklus terénních exkurzí i korespondenční přírodovědná soutěž jsou součástí projektu "Vzdělávání k udržitelnému rozvoji pro střední školy", který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Kontakty: Hana Klenovská, koordinátorka projektu Vzdělávání k udržitelnému rozvoji pro střední školy, hana.klenovska@lipka.cz; tel. 543 420 823
Martina Čížková, organizátorka terénních exkurzí a korespondenční soutěže Na šťopkách, martina.cizkova@lipka.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí