zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cihlářský potok na Havlíčkobrodsku prochází rozsáhlou revitalizací

04.10.2011
Voda
Cihlářský potok na Havlíčkobrodsku prochází rozsáhlou revitalizací

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se na Vysočině seznámil s projektem "Protipovodňová a revitalizační opatření na Cihlářském potoce", který se realizuje v rámci 6. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Díky němu se upraví nejen zhruba 2 km Cihlářského potoka, ale také devět rybníků, které leží na jeho toku.

"Hlavním účelem projektu je upravit Cihlářský potok a jeho okolí tak, aby vyhovoval bezpečnostním požadavkům a lidé nebyli ohroženi jeho rozvodňováním. Velký přínos vidím v tom, že už při plánování projektu se myslelo i na další funkce, které má potok splňovat - na funkci ekologickou, rekreační i estetickou. Věřím, že tento projekt místní občané přijmou," říká ministr Tomáš Chalupa.

U jednotlivých rybníků se pracuje na úpravě výpustí, bezpečnostních přelivů a také na zpevnění hrází. Na louce nad Cihlářským potokem je současně budován i suchý poldr. V prostoru zátopy plánovaného poldru vznikne mozaika mokřadních biotopů (tůně, slepá ramena nebo kosené i nekosené luční porosty). Prostor navíc lidem zpřístupní naučná stezka s informačními tabulemi. V závěrečné fázi projektu se kromě řady terénních a vegetačních úprav dočká obnovy i park v centru města.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí