zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Paříž zkušebně zahájila systém pro půjčování elektromobilů

04.10.2011
Ekologická auta
Urbánní ekologie
Paříž zkušebně zahájila systém pro půjčování elektromobilů

Paříž dnes zkušebně odstartovala samoobslužný systém pro půjčování elektromobilů Autolib. Podobný projekt s názvem Velib již ve městě úspěšně funguje pro jízdní kola. Francouzskou metropolí slavnostně projela první skupina 60 vozidel, které bude možné si vyzvedávat a zase odevzdávat na vyhrazených stanovištích. Na ostro bude systém uveden do provozu 5. prosince, kdy bude k dispozici již 250 automobilů, které dostaly název Bluecar. Koncem června 2012 by těchto ekologických vozidel mělo brázdit Paříž a její okolí na 2000.

Pro tento projekt dodala své malé čtyřsedadlové elektromobily firma Bollore. Na jedno nabití ujedou 250 kilometrů po městě. Při vyšší průměrné rychlosti v okolí to bude 150 kilometrů.

Do samoobslužného systému pro půjčování elektromobilů se budou moci zaregistrovat majitelé platného řidičského průkazu, kteří uhradí zálohu 250 eur (přes 6000 Kč) a předepsané předplatné. To bude například při ročním členství v systému činit 12 eur (skoro 300 Kč) měsíčně. Do systému se bude možné přihlásit i na kratší dobu, například na týden nebo jen na den.

Za samotné použití elektromobilu pak účastník systému zaplatí poplatek pět eur (zhruba 120 Kč) za první půlhodinu. Následující půlhodina bude stát čtyři eura, zatímco další půlhodiny šest eur, což má podpořit využívání elektromobilů ke krátkým cestám. Účastník systému si bude moci elektromobil předem objednat, nebo doufat, že bude na daném stanovišti právě k dispozici. Po skončení jízdy musí elektromobil vrátit na některé ze stanovišť.

Pařížská radnice vyznává vizi, že elektromobily ve městech jednou zcela vytlačí klasická vozidla, protože v aglomeracích jsou denně používaná do průměrné vzdálenosti pouhých několika kilometrů.

Tímto způsobem neuvažuje jenom pařížská radnice, ale i francouzská vláda chce na podzim spustit kampaň, jež má lidi vést k tomu, aby přesedávali z aut se spalovacími motory na elektromobily. Ty se mají stále častěji objevovat na francouzském trhu. Splnit se tak má nejen cíl větší ochrany životního prostředí, ale také snížení závislosti na dovážené ropě a finančních nákladů na provoz.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí