zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Příbrami začala fungovat nová skládka komunálního odpadu

06.10.2011
Odpady
V Příbrami začala fungovat nová skládka komunálního odpadu

V Příbrami začala fungovat nová skládka komunálního odpadu, kterou vybudovala firma SVZ centrum v areálu bývalého rudného dolu v Bytízu. Pojme 100.000 metrů krychlových odpadu, což by mělo vystačit na pět let. Firma současně pracuje na rozšíření skládky na milion metrů krychlových a na zavádění technologií vedoucích k efektivnímu využívání odpadů a jejich dalšímu zpracování, sdělil dnes ČTK vedoucí skládky Michal Zábrodský.

Budování skládky trvalo přibližně rok, další rok potrvá zkušební provoz. Stavební úřad ho poté vyhodnotí a skládka byla měla být zkolaudována. Kolik peněz si celá investice vyžádala, firma nezveřejnila. Zábrodský pouze uvedl, že šlo o desítky milionů korun.

Kvůli ochraně životního prostředí je pod skládkou vybudována trojí izolační vrstva - bentonitová rohož, folie a geotextilie chránící folii před poškozením. Instalovaný elektronický systém je schopen zjistit případné protržení s přesností na desítky centimetrů. Dále jsou monitorovány podzemní vody pomocí šedesátimetrového vrtu i povrchové vody v nedalekém potoce. Na skládku je možné přijímat komunální, směsné a tříděné odpady, případně sutě či zeminu.

Skládku v Bytízu mělo původně stavět město, nakonec ale prodalo projektovou dokumentaci a předalo stavební povolení soukromému investorovi. Podle starosty Josefa Řiháka (ČSSD) nebylo v silách města skládku vybudovat.

Odpad z Příbrami dosud končil až na skládce v Chrástu, město tam ročně nechávalo odvézt kolem 10.000 tun odpadků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí