zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Palivo z kalů z ostravských lagun Geosan převáží do Litvínova

05.10.2011
Odpady
Sanace, staré zátěže
Palivo z kalů z ostravských lagun Geosan převáží do Litvínova

Palivo vyrobené z nebezpečných kalů pocházejících z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě začala firma Geosan Group převážet na skládku společnosti Celio v Litvínově. Následně má být spáleno v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Geosanu Vlasta Končelová. Plán Geosanu vyvézt 110.000 tun toxických kalů do severních Čech již v srpnu zásadně odmítl Ústecký kraj. Podle Končelové se nyní na tomto postupu firma definitivně dohodla se svými partnery.

Končelová uvedla, že palivo se postupně nakládá do speciálních kovových krytých kontejnerů, které do Litvínova převážejí vlaky. "V současnosti odvážíme denně z lagun jeden vlak paliva, což znamená 66 kontejnerů o celkové hmotnosti cca 1320 tun," uvedl v tiskové zprávě výrobní ředitel Geosan Group Jiří Šalda. Přeprava je naplánována tak, aby bylo veškeré palivo odvezeno do konce letošního roku.

První etapa sanace lagun bude podle Šaldy dokončena řádně a bez negativních vlivů na životní prostředí.

Při čištění lagun však v poslední době několikrát uniklo do ovzduší velké množství nebezpečných oxidů síry. Hrozí za to až sedmimilionová pokuta. Radnice ostravského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz navíc kvůli tomu podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení.

Geosan Group je vedoucím členem sdružení Čistá Ostrava, které sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí