zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Topná sezóna již klepe na dveře - letos o více než dva týdny později než loni

07.10.2011
Vytápění, zateplení
Topná sezóna již klepe na dveře -  letos o více než dva týdny později než loni

Po letní přípravě začnou pravděpodobně o víkendu teplárny dodávat teplo nejen pro ohřev vody, ale také už pro celodenní vytápění. Průměrné denní teploty by měly klesnout ke 13 °C, kdy teplárny podle vyhlášky zahajují pravidelné vytápění bytů napojených na soustavy zásobování teplem...

Na základě meteorologické předpovědi, kdy má dojít v pátek k výraznějšímu ochlazení a srážkám, se počítá se zahájením vytápění ve většině míst republiky o tomto víkendu. S pravidelným vytápěním začínají tradičně nejdříve teplárny na západě Čech. Výjimkou nebyl ani letošní rok, kdy například Františkolázeňská výtopna začala s dodávkou tepla pro vytápění už v polovině září. Při teplém počasí v minulých dnech však bylo i tam vytápění přerušeno. Podobná byla situace i v dalších větších městech regionu a ve výše položených chladnějších podhorských oblastech České republiky.

"Zařízení kotelen, distribučních sítí a předávacích stanic byla přes léto prohlédnuta a opravena tak, aby opět bezchybně fungovala až do května příštího roku. Na bezpečné a ekologické zásobování teplem z tepláren a výtopen se u nás spoléhá přes 1,6 miliónu domácností" řekl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.

Objekty vybavené domovními předávacími stanicemi mohou začít topit podle vlastního uvážení kdykoliv, nemusí se řídit vyhláškou a čekat na dostatečnou zimu. To se týká více než poloviny domácností. Přepojování objektů na dvojtrubkové systémy soustav zásobování teplem s předávacími stanicemi přímo v zásobovaných objektech je trendem, který takto připojeným domům nabízí vysoký komfort a nezávislost při vytápění. Stejně tak však mohou požádat o dodávku tepla pro vytápění ještě před splněním vyhláškou dané průměrné denní teploty i ostatní odběratelé, kteří nejsou napojeni na teplárenské soustavy přes domovní výměníkové stanice. Tam, kde to je technicky proveditelné, teplárny svým zákazníkům vyhoví a začnou s vytápěním i dříve. Je však třeba nejdříve zajistit, aby se na otopných soustavách v domech neprováděly žádné úpravy, při nichž by zahájení vytápění mohlo ohrozit zdraví údržbářů.

Nejchladnější zimu za posledních 20 let ohlásilo brzké zahájení vytápění v roce 1996, kdy se začalo pravidelně topit již začátkem září. Podobné to bylo i v roce 2001, zima však nakonec byla jen mírně nadprůměrná. Naopak pozdní začátky topné sezóny v posledních 5 letech (na přelomu září a října) přinášely zimy teplejší. Výjimkou byla poslední zima, která byla dlouhá a pro dodávky tepla nadprůměrná.

TZ Teplárenského sdružení ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí