zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Javořická vrchovina by mohla být dalším národním geoparkem

09.10.2011
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Chráněná území
Javořická vrchovina by mohla být dalším národním geoparkem

Javořická vrchovina by se mohla stát dalším národním geoparkem v Česku. Tento geopark by měl zabírat kolem 180 kilometrů čtverečních území severozápadně od Telče na Jihlavsku. Nacházejí se tam významné geologické jevy, jako Kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk. Projekt, který má podpořit turistiku šetrnou k přírodě, připravuje obecně prospěšná společnost Geopark Vysočina.

V republice teď existují dva národní geoparky. Je to Český ráj a Egeria na hranicích s Bavorskem. Nominační dokument ke Geoparku Vysočina byl dnes představen na mezinárodní konferenci o geoturismu v Telči. Byla tak zahájena procedura směřující k přijetí tohoto území do sítě národních geoparků, řekl ČTK předseda správní rady Geoparku Vysočina Michal Paule.

V Javořické vrchovině se podle něj nachází řada geologicky zajímavých míst. Kromě Kamenného moře pod Štamberkem k nim patří i Míchova skála a Mrhatina, přírodní rezervace nedaleko Řásné. Zajímavé jsou i činné a opuštěné lomy u Mrákotína, u Řásné, ve Vanově, Rácově a v Panských Dubenkách.

Na rozdíl od přírodních parků nepřináší geopark lidem žijícím na jeho území žádná omezení. Smyslem geoparku je podporovat udržitelný rozvoj regionu a rozvíjet šetrný turismus, uvedl Paule. Geologické dědictví bude veřejnosti přibližováno atraktivním způsobem, například pomocí zážitkových tras.

Na Geopark Vysočina se nyní připravuje projekt, na němž by se v rámci přeshraniční spolupráce měli podílet i Rakušané. V tomto projektu se počítá s vybudováním geostezky pro turisty, tedy 400 metrů dlouhého dřevěného chodníku v korunách stromů. V plánu je rovněž vznik informačního centra. Pracovníci geoparku budou také vytvářet vzdělávací programy pro školy i veřejnost.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí