zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pardubický kraj nebude vymáhat náhradu škody za likvidaci skládky

10.10.2011
Odpady
Šlendryján
Pardubický kraj nebude vymáhat náhradu škody za likvidaci skládky

Pardubický kraj nebude vymáhat náhradu škody za likvidaci nebezpečného materiálu a chemikálií v Bělé nad Svitavou. Cizinec, který byl kvůli jejich skladování obviněn, je duševně nemocný, proto je vymáhání škody za likvidaci bezpředmětné, informovala dnes ČTK mluvčí hejtmanství Magdalena Navrátilová. Likvidace stála téměř čtyři miliony korun.

"Orgány činné v trestním řízení případ uzavřely. Nikdo nebyl obviněn ani nebude, takže nám nezbývá než odpustit trvalé vymáhání škody," uvedl hejtman Radko Martínek (ČSSD). Tři miliony korun poskytlo ministerstvo financí, zbytek platil kraj. Cizinec je plně invalidní, teď je na psychiatrické klinice v Německu.

Pětačtyřicetiletý muž v Bělé nashromáždil sedm tun nebezpečných chemických látek, výbušnin, munice, zbraní a radioaktivního materiálu. Odborná firma loni v říjnu a listopadu zjišťovala, co vše se na místě nachází. Policie poté zneškodnila výbušniny a munici, další nebezpečné látky byly odvezeny do spalovny v Ostravě. Likvidace skončila 2. prosince.

Cizince policie po zadržení obvinila z nedovoleného ozbrojování a nedovolené výroby a držení jaderného materiálu a zvláštního štěpného materiálu. Shromažďování sloučenin s obsahem uranu nebo vojenských samopalů bylo prý pro obviněného muže koníčkem. Vyšetřovala jej i německá policie, velké množství chemikálií, munici či rozbušky našli totiž policisté rovněž v jeho bytě v Koblenci.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí