zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový Zéland svírá ekologická katastrofa

11.10.2011
Havárie
Nový Zéland svírá ekologická katastrofa

Tichomořskému pobřeží Nového Zélandu hrozí katastrofa rozsáhlých rozměrů. Z havarované nákladní lodi Rena uniklo do vod jižního Tichomoří až 30 tun topného oleje. Záchranáři včera zahájili přípravy na odčerpávání zbylého paliva, kterého se v nádržích stále nachází 1500 tun. Ochránci přírody už hlásí stovky uhynulých ptáků.

Pobřeží hrozí katastrofa, jaká postihla loni americké pobřeží Mexického zálivu, když vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon.

Unikající olej už vytvořil skvrnu o průměru pěti kilometrů. Podle novozélandského úřadu pro námořní dopravu (MNZ) bude zbývající palivo z lodi Rena přečerpáno do speciální cisternové lodi. Času přitom není nazbyt.

Meteorologové předvídají na dnešek prudké zhoršení počasí. Není vyloučené, že se havarovaná loď rozlomí. To by podle ochránců přírody mělo pro oblast nedozírné důsledky. "Nebezpečí je opravdu velké, vzhledem ke škodám i značnému stáří plavidla," řekl stanici BBC Andrew Berry z úřadu MNZ.

Ochránce přírody nové informace zneklidnily. Ptají se, jak se vlastně loď do nebezpečného pásma pobřežních útesů dostala.

"Mnoho znepokojivých otázek bude muset být zodpovězeno, aby se podobné havárie nemohly opakovat," řekl novozélandské televizi premiér John Key, který si rozsah škod osobně prohlédl z vrtulníku pobřežních záchranářů. Nebezpečné útesy jsou námořníkům dostatečně dobře známy, není tedy jasné, proč se loď v uvedených místech pohybovala. Odpověď zatím neznají ani její majitelé z řecké společnosti Costamare Inc. "Záchranné operace, které se snaží minimalizovat rozsah škod na novozélandském pobřeží, mají naši absolutní podporu," uvedli majitelé v prohlášení, citovaném agenturou Reuters.

Rena plující pod liberijskou vlajkou najela na útes minulý týden, trup utrpěl trhlinu, proražena byla i palivová nádrž. Nákladem lodi bylo 2100 kontejnerů. Uniklé palivo se snaží zadržovat za pomoci norných stěn čtveřice námořních lodí, které už operují v místě katastrofy. Záchranáři chtějí nejprve odčerpat veškeré palivo, potom zahájí vykládání stovek kontejnerů. Potom se pokusí odlehčenou loď uvolnit z útesů.


Velká hrozba

1500

tun topného oleje zůstává v nádržích havarované lodi Rena, to představuje velkou hrozbu novozélandským pobřežním vodám.

AUTOR: Jiří Sládek
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí