zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Němci jdou do slepé uličky, my k pokroku

11.10.2011
Atomová energie
Němci jdou do slepé uličky, my k pokroku

Budoucnost energetiky je v jádru, tvrdí ministr průmyslu Martin Kocourek, jehož úřad nyní dokončuje novou Státní energetickou koncepci.

OTÁZKA: HN: Jádro je léta považováno za pilíř české energetiky. Vy jeho význam chcete ještě posílit. Proč?

Podívali jsme se na energetiku i z hlediska konkurenceschopnosti, neboli ceny energie. Vzhledem k tomu, že jádro je nejefektivnější zdroj, se v energetickém mixu jeho podíl navýšil. Je tu i druhý faktor - klimatické kritérium, tedy 80procentní snížení emisí skleníkových plynů v ČR do roku 2060. Jádro jako bezemisní zdroj je ke splnění tohoto cíle nejvýznamnější cesta.

OTÁZKA: HN: Objevují se pochybnosti, zda jsou jaderné zdroje pro investory - bez toho, že by se na nich podílel stát - návratné.

Já myslím, že návratné být musí, jinak by je ČEZ nemohl stavět. Jde ale i o to, že na jaderné zdroje - na rozdíl od obnovitelných - se přenášejí náklady přenosové soustavy. To je deformující prvek.

OTÁZKA: HN: Němci mluví v souvislosti s energetikou o maximální účinnosti zdrojů, takzvaných chytrých sítích, o inovacích. Nehrozí, že nám ujede vlak v oblasti nových "čistých" technologií?

To je otázka pohledu na budoucnost. To, o čem mluví Němci, nejsou inovace, to je spíš základní výzkum. Inovace budeme dělat u nás. My sázíme na jistotu, na to, na co umíme dohlédnout, na realitu.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí