zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická katastrofa je větší, než se čekalo

13.10.2011
Havárie
Ekologická katastrofa je větší, než se čekalo

Novozélandská vláda označuje havárii nákladní lodi Rena za největší ekologickou katastrofu v dějinách své země. Podle expertů by totiž do moře mohlo uniknout až desetkrát víc ropy, než se původně odhadovalo.

Z nákladní lodi Rena, která uvízla na útesu u Nového Zélandu, uniklo opět velké množství topného oleje. Podle novozélandského úřadu pro námořní dopravu citovaného DPA se jednalo o 350 tun oleje oproti 20 tunám, které unikly z lodi od ztroskotání ve středu minulého týdne.

Silně rozbouřené moře způsobilo na lodi další poškození, záchranáři proto urychleně evakuovali zbytek posádky.

Rena, která patří řecké společnosti Costamare a plula pod liberijskou vlajkou, má trhlinu v boku a proraženou palivovou nádrž. Plavidlo vezlo kromě zhruba 1700 tun topného oleje i 2100 nákladních kontejnerů.

Pokud se trup 236 metrů dlouhé Reny rozlomí, mohl by do moře uniknout veškerý topný olej, který přepravovala. "Opravdu existuje nebezpečí velkého úniku a neděláme si v tomto ohledu žádné iluze," uvedl včera pro Rádio Nový Zéland jeden ze záchranářů.

Olejová skvrna dorazila v pondělí k pobřeží Nového Zélandu. Dehtové koule byly nalezeny i na pláži Mont Maunganui v oblasti Bay of Plenty, jedné z hlavních turistických destinací na severním ostrově. Olej již zahubil množství mořských ptáků. Ďada kormoránů a tučňáků je v péči veterinářů.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí